Tomáš, AIESEC Youth Action Summit

Youth Action Summit – časť 2.

Tomáš, AIESEC Youth Action Summit

Prečo by to malo nás mladých zaujímať?

Barack Obama sa vyjadril, že sme prvá generácia ktorá pociťuje efekt klimatickej zmeny a posledná, ktorá s tým môže niečo spraviť. Inými slovami, naša planéta je na tom čím ďalej, tým horšie a ani neskúšaj protiargumentovať – existuje kopec prieskumov a dát, podľa ktorých pochopíš, že máme problém. Resp. ho budeme mať, pokiaľ s tým nezačneme niečo robiť. Ako sme sa dozvedeli včera, SDGs poskytujú stručný a jasný zoznam vecí, o ktoré sa musíme do 2030 postarať, aby sme sa tu mali lepšie.

Tomáš, AIESEC Youth Action Summit

Ponce Samaniego z Ázijskej rozvojovej banky vysvetľuje, prečo sú mladí silnejší, ako si myslia

Prečo my, mladí? Lebo my budeme v tom čase dospelí. Lebo naše deti budú v tom čase vyrastať. Lebo keď si v štyridsiatke poviem, že by som sa rád šiel prejsť do lesa a na okolí žiadny nebude, bude neskoro aby som začal sadiť stromy. Veci, ktoré dnes berieme ako samozrejmosť o 15 rokov vôbec nemusia existovať.

Tomáš, AIESEC Youth Action Summit

Miestnosť generálneho zhromaždenia OSN pri premietaní filmu “Dal mi meno Malala” o šikovnosti a sile mladého dievčaťa, ktoré sa postavilo Talibanu

Dosť bolo sťažovania – čo s tým? Napriek tomu, že nie sme v jednoduchej situácii, máme možnosti. Kopec a kopec možností. Na svete je 1,8 bilióna mladých ľudí. Zároveň je na svete 783 miliónov ľudí, ktorí nemajú prístup k čistej vode. Keby každý z nás kúpi fľašu vody denne (priznajme si, nezabilo by nás to)… My mladí máme oveľa väčšie možnosti ovplyvniť veci, ako si myslíme. Často je to len o iniciatíve.

Vo všeobecnosti vieme hovoriť o 3 spôsoboch zapojenia do svetových tém – 1. zvýšenie povedomia o určitej téme, 2. zapojenie ostatných, ktorých téma zaujíma, 3. projekty a akcie priamo zamerané na zlepšenie. Že si to nevieš predstaviť?

Tomáš, AIESEC Youth Action Summit

Otázka na zamyslenie – čo by si robil/a, ak by si mohol/a byť platený/á za čokoľvek? Viac na youthspeak.aiesec.sk

Na Novom Zélande skupina mladých chcela zvýšiť povedomie o nedostatku čistej vody. Pridali sa k organizátorom maratónskeho behu. Len si to predstav – bežíš 42 kilometrov, ideš vypľuť dušu a keď pribehneš do cieľa, jediná vec, ktorú chceš je voda. A od organizátorov dostaneš do ruky pohár špinavej, hnedej vody. Neviem ako Ty, ale mňa by toto určite donútilo zamyslieť sa nad tým, či mám nechať pustenú vodu keď si umývam zuby.

Pomoc nie je veda. Často stačí maličkosť, prispieť svojou troškou, svojou kvapkou vody a spolu s ostatnými vytvoríš oceán. A garantujem ti, nie je nič lepšie, ako pomôcť niekomu inému. Toto je len jeden z príkladov. Jeden z tisícov. Možno miliónov.

Čo bude tá tvoja troška?

Príhoda na záver – Chris Arnold, CEO World Meritt otvoril svoju reč a popísal svoju prvú skúsenosť s AIESEC zo včerajšieho workshopu: “Všetko bolo pripravené, tak som si chcel z Nielsa spraviť srandu. 5 minút pred začiatkom workshopu som mu povedal, že súrne potrebujem deodorant. V centrále OSN. O pár minút, stále pred workshopom Niels pribehol s deodorantom! Pokiaľ ste všetci takto aktívni, tak sa o budúcnosť sveta vôbec nebojím!”

Tomáš Susedík, Prezident AIESEC Slovensko