AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rusko, Lucia

V Rusku nie je až taká zima

Ahojte! Minulé leto som strávila na kultúrnej stáži v Rusku. Pri tomto slove asi mnohých „zamrazí“, pretože väčšina ľudí si predstaví Sibír a celodenné jedlo v podobe ruskej vodky na raňajky, obed a večeru. Ja som i však napriek rôznym stereotypom napokon rozhodla túto šancu využiť a zapojila som sa do projektu It´s up to you, kde som pracovala ako animátorka na mládežníckom tábore. Keď sa pozriem spätne na tento môj pobyt, vidím v ňom veľa prínosov nielen pre mňa, ale i pre ľudí, s ktorými som mala možnosť sa spoznať. V prvom rade by som chcela poradiť tým, ktorí sa ešte iba rozhodujú, či niekam pôjdu – nebojte sa!

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rusko, Lucia

Už pri samotnom výbere stáže nejako intuitívne vytušíte, čo by mohlo byť pre vás to „pravé orechové“ a za tým si rozhodne choďte. Ak vás projekt zaujme, zapojte sa do neho. Moja stáž mi pomohla hlavne v tom, aby som sa stala samostatnejšia – veď povedzme si, byť sama na Moskovskom letisku nie je žiadna sranda – zažila som situácie, v ktorých som si otestovala to, ako viem reagovať na to, čo sa deje okolo mňa a to mi pomáha i teraz po stáži, keď treba niečo zariadiť, niekam ísť – som rozhodnejšia a nebojím sa tak ako predtým.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rusko, Lucia

Ďalšiu vec, ktorú som si uvedomila na samotnom pobyte je to, že na svete je naozaj toľko krásnych miest a predovšetkým toľko dobrých ľudí – naozaj som zažila mnohé situácie, v ktorých som sa o tom presvedčila. I napriek niekoľkotisícovej vzdialenosti od Slovenska, som tu našla ľudí, o ktorých si teraz myslím, že keby som ich nespoznala, môj život by bol ochudobnený o také krásne priateľstvá, ktoré pretrvávajú až doteraz. Počas stáže som si taktiež uvedomila, aké mám hodnoty, čo je pre mňa skutočne dôležité a čo nie.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rusko, Lucia

Človek si myslí, že má nejaké hodnoty, ktoré nie sú pre neho príliš dôležité, ale keď sa ocitne na nejakom inom mieste, uvedomí si, že niektoré z nich by predsa len posunul na vyššie priečky. Ja som si konkrétne uvedomila, že som hrdá na to, že som Slovenka a že moja viera je pre mňa dosť dôležitá. Samozrejme, zažila som aj „čierne dni“, kedy som chcela odísť, lebo nič sa mi nepáčilo, všetko bolo zlé – ale taký pocit poznáme asi všetci z nášho každodenného života. Myslím si, že to dobré niekoľkonásobne prevýšilo drobné nedostatky, ktoré nastali. A po príchode na Slovensko som mojim kamarátom a známym aspoň mohla povedať, že v Rusku nie je až taká zima, ako si každý myslel, keď som tam išla a že som nedostávala vodku na raňajky, obed a večeru.

– Lucia, Rusko, Global Volunteer

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rusko, Lucia