AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Ukrajina, Peter

Ukrajina a stereotypy, ktoré sa zbúrali

Volám sa Peťo a len pred pár dňami som sa vrátil z mojej stáže na Ukrajine. Môžete si pomyslieť „pane bože Ukrajina”, tá post sovietska krajina, kde sa asi nič nezmenilo od pádu socializmu, kde hlavným zdrojom obživy je vodka 😀 Asi takéto názory som počúval od známych, keď sa dozvedeli o mojich plánoch. Ja som bol osobne už znudený cestovaním po západnej a strednej Európe, no nikdy som nevycestoval na východ a tak som chcel zistiť aký je tam život a čo je pravdy na tých stereotypoch.

Môj projekt začal v januári 2014, keď sa nepokoje v Kyjeve stupňovali a v krajine prebiehala revolúcia. Už v lietadle som stretol milých mladomanželov z Kyjeva, ktorí mi počas celého letu objasňovali tamojšiu situáciu. Celé ma to natoľko zaujalo, že po pristáti som sa šiel pozrieť na Maidan aby som sa presvedčil vlastnými očami ako to tam vyzerá. Videl som tam množstvo stanov, vedľa nich naukladané drevo, ľudia v maskách alebo prilbách pobehujúci okolo, či skupinky ľudí popíjajúcich čaj a vášnivo diskutujúc o vývoji situácií. Ako by bolo povedané, títo ľudia nemali už kam ísť, boli už monitorovaný vládou a ak by sa vrátili domov tak by boli okamžite zatknutí a uväznení, preto ich jediná nádej bola vytrvať a zosadiť súčasného prezidenta. Pripomínam, že teploty sa pohybovali okolo -10 až -15 stupňov.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Ukrajina, Peter

Po tomto zážitku som, ale odcestoval do Dnepropetrovsku, kde sa realizoval môjprojekt. Pracoval som v multikultúrnom prostredí so stážistami z Tadžikistanu, Brazílie, Gruzínska a Turecka. Bolo to niečo nové a úžasné, lebo dovtedy som stále stretával len ľudí z Európy a zrazu som mal príležitosť sa dozvedieť viac o Ázijských kultúrach. Spolu sme vytvorili úžasný kolektív, trávili sme spolu každé popoludnie a všetci voľnočasové aktivity.

Počas týchto 6 týždňov som vyučoval na škole malé i staršie deti. Hneď prvý deň ma vrelo privítali a počas všetkých hodín som mal pocit, že ich hodiny so mnou bavia. Najviac som si užíval hodiny so staršími deťmi (16-17 rokov), s ktorými som rozoberal témy ako teamwork, presentation skills, leadership… Tieto hodiny vyžadovali omnoho viac prípravy a boli i väčšou výzvou pre mňa. Snažil som sa im ich naplniť zábavnými aktivitami, prostredníctvom ktorých pochopia podstatu témy a hlavne niečo si z toho odnesú. Najväčšia odmena pre mňa bolo, keď mi po hodine resp. v priebehu celého projektu ďakovali za veľmi zaujímavé hodiny.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Ukrajina, Peter

Na Ukrajine sú veľmi populárne minibusy tzv. mašrutky. Zaujímavá je cena, tá je konštantná, vždy platíte 3 grivne a tie nemusíte platiť priamo vodičovi, ale ich dáte osobe sediacej pred vami a ona ich pošle vodičovi, 🙂 čo je na Slovensku nepredstaviteľné, u nás by tie peniaze nikdy nedorazili k šoférovi. 😀 Počas prvých dní bolo pre mňa ťažké cestovať v nich, lebo väčšina nemá kúrenie a pri nízkych teplotách zamrznú okná a vy vôbec nič nevidí. Teda neviete posúdiť kedy máte vystúpiť. Tak každý len zoškrabkáva kúsky ľadu nechtami aby si spravil malé kukátko z autobusu 😀 Cestovanie mašrutkou odporúčam sám som v nich zažil niekoľko zábavných zážitkov.

Osobne som so svojou stážou nadmieru spokojný. Projekt bol zorganizovaný veľmi dôkladne a i komunikácia so školou bola veľmi dobrá. Dali mi voľnú ruku počas hodín, aby som si ich prispôsobil ako som uvážil za vhodné. Počas stáže som býval u jednej úžasnej rodiny. Boli veľmi pohostinný, milý a prežili sme spolu veľa príjemných a vtipných chvíľ. Počas tých týždňov mi prirástli k srdcu a veľmi rád by som ich navštívil znovu.

Ukrajinci sú národ, ktorý rád sníva a dúfa v lepšiu budúcnosť. No vie sa i vzoprieť a prejaviť svoj názor aby bol vypočutý. No i napriek zlej situácií, v ktorej sa nachádzajú sa vedia pozrieť na vec s nadhľadom a spraviť si zo situácie humorný príbeh. Pomohli mi uvedomiť si lepšie hodnotu vecí, ktoré sú pre nás tak samozrejmé, že im neprikladáme žiadnu dôležitosť. Ukrajina sa stala pre mňa jednou z mojich najobľúbenejších miest, kam sa určite v blízkej budúcnosti znovu vrátim.

– Peter, Ukrajina, Global Volunteer