AIESEC stáže - Turecká vlajka

TOP5 predsudkov o Turecku, ktoré nie sú pravdivé

Krajina rozkladajúca sa na dvoch kontinentoch s prevahou ázijskej časti a so snahou o vstup do Európskej únie – tak to je Turecko. Bezpochyby zaujímavá oblasť sveta,  s ktorou sa v našich zemepisných šírkach stále spájajú určité predsudky. Ako sa však vraví, tak predsudky tvorí predovšetkým neznalosť niečoho doteraz neznámeho. My vám Turecko v našom blogu priblížime a vyvrátime predsudky, s ktorými sa bohužiaľ stále stretávame.

 

1. V krajine vládnu prísne moslimské pravidlá

Nie je to pravda, Turecko je sekulárny štát. Čiže rovnako ako u nás kresťanstvo, aj tam je v ústave definované ako hlavné náboženstvo islam, štát je ale slobodný a neviaže sa tak na žiadnu ideológiu či náboženstvo. Turecko je v tomto oproti ázijským susedom pokrokové, ponúka totiž väčšiu slobodu názorov a práva na vyjadrenie akéhokoľvek náboženského presvedčenia.

Zdroj: www.shoebat.com

 

2. Vláda cenzuruje sociálne siete a internet

Je pravda, že režim prezidenta Erdogana nepredstavuje ideálnu demokraciu, pričom by sa zároveň dalo polemizovať o slobode médií v krajine, tak zlé to však v realite nie je. Turci osobne potvrdzujú, že youtube a facebook bol blokovaný v čase volieb, teraz ale bez problémov funguje, pričom aj samotné blokovanie sa dalo bez väčšej námahy obísť. Turecko teda nie je žiadnou izolovanou krajinou, bez problémov stadiaľ môžete komunikovať za pomoci internetu a sociálnych sietí.

Zdroj: www.wsj.net

 

3. Turecké služby v kvalite zaostávajú

Stále u nás panuje akýsi zastaraný názor, že čo je na východ od nás, musí byť automaticky zaostalé a pozadu. Preto sa pred cestou do Turecka mnohí obávajú miestnych služieb, ich kvality a spoľahlivosti. Skúsenosti potvrdzujú pravý opak – služby v Turecku sú na vysokej úrovni, miestni si turistov naozaj vážia, veď ide o hlavný zdroj ich príjmov. Navyše, turecké jedlo v reštauráciách je naozaj výborné, preto vám vrele odporúčame vyskúšať tradičné domáce pokrmy ako kebab či mnoho druhov sladkých koláčov.

zdroj: www.tmgrup.com

 

4. Turecká ekonomika je slabá

Ďalší mýtus, spojený aj s predchádzajúcou otázkou. Turecko nie je žiadnou chudobnou krajinou, ba práve naopak! Táto krajina dosiahla v poslednom desaťročí obrovský ekonomický skok, podnikla dôležité reformy a to sa odrazilo aj na jej ekonomickej sile. Ak si chcete v Turecku nájsť prácu či žiť tam po istý čas, o príležitosti veru núdza nebude!

zdroj: www.rt.com

 

5. Turecko nie je Európa

Tu sa jedná hlavne o kultúrny mýtus. V tomto prípade sú ľudia naozaj rozdelení – časť vidí Turecko v Ázii, iní zase v Európskej únii. Pravda je taká, že Turecko sa od tradičných ázijských krajín významne odlišuje a kultúrne oveľa lepšie pasuje do Európy. Do EÚ však ešte musí prejsť dlhú cestu a odstrániť predsudky Európanov, ktorí sa k moslimskému náboženstvu v Turecku stavajú so zbytočnými predsudkami. Turci sú už mimochodom aj členmi NATO, čo sa ukázalo ako priaznivý a výhodný krok pre obe strany.

zdroj: wikipedia.org

Každú krajinu najlepšie spoznáte jedine pri osobnej návšteve. Ak Turecko navštívite a spoznáte tak jeho zaujímavosti a špecifiká, tak vedzte, že na vaše predsudky okamžite zabudnete. Pokiaľ by ste chceli vycestovať do tejto čarovnej krajiny, využite možnosť zahraničnej stáže v programe Global Citizen a otvorte si dvere do veľkého sveta!

Autor : Tomáš Schügerl