Warning: Illegal string offset 'caption' in /nfsmnt/hosting2_1/5/e/5e552a65-c5e0-4f8d-a539-0f8f325f93f1/aiesec.sk/web/wp-includes/media.php on line 1698

Top 10 faktov o Indonézii

AIESEC stáže - Indonézia

Hoci Indonézia nepatrí medzi krajiny, o ktorých by sme bežne poznali veľa informácii, je to štát ponúkajúci mnoho. Ktoré z nasledujúcich faktov ste o Indonézii doteraz nevedeli?

 

1. Indonézia je najväčšie súostrovie na svete, zároveň jej patrí 17 000 ostrov,

Zdroj: www.nasa.gov

z ktorých je obývaných okolo 6000. Nová Guinea, Borneo a Sumatra, ktoré sú súčasťou Indonézie, patria medzi najväčšie ostrovy sveta, kým Jáva s 143 miliónmi obyvateľov je najľudnajtejším ostrovom.

 

2. Indonézia je značne multikultúrna.

Zdroj: www.balitourismboard.org

Žije tu približne 300 etnických skupín používajúcich 583 jazykov a ich dialektov. Oficiálnym jazykom krajiny je indonézčina (zvaná tiež Bahasa Indonesia).

 

3. Keďže je Indonézia značne rozsiahla, prechádzajú ňou tri časové pásma.

Zdroj: www.indonesiamatters.com

Zároveň patrí medzi krajiny, ktorej niektoré územia neboli dosiaľ presne prebádané a zmapované. Indonéziou tiež prechádza rovník, ktorý pretína ostrovy Sumatra, Kalimantan, Sulwesian a mnoho ďalších. Aj vďaka rovníkovému počasiu v tejto oblasti prekvitá turistický ruch a je často navśtevovaná.

4. Poznáte indonézsku vlajku? Ak nie, je veľmi podobná štátnej zástave Poľska,

AIESEC stáže - Indonézia

tvorí ju červený a biely pruh, avšak na rozdiel od poľskej má farby obrátene. Výber jej farieb bol ovplyvnený materiálmi, z ktorých vlajka bola vyrobená – biela farba bola používaná kvôli bavlne, červená zas kvôli červenému farbivu získaanému z mäkkýšov. Vlajka sa používala už v 13. storočí v Majapahitskom cisárstve, v roku 1922 sa stala symbolom partizánov bojujúcich proti holandskej nadvláde. Za štátnu zástavu bola vyhlásená v roku 1949.

 

5. Indonézia je súčasťou oblasti zvanej Ohnivý kruh.

Zdroj: www.traveledpaths.com

Je to lokalita v Tichom oceáne charakteristická častými zemetraseniami a vulkanickou činnosťou, pričom až 75 percent sopiek je na území Indonézie. Spolu ich má Indonézia až okolo 150, avšak vo všeobecnosti uź nie sú hrozbou. Sopky ako Východná Jáva, Západná Jáva, Mount Bromo či Tangkuban Perahu naopak lákajú turistov z celého sveta.

 

6. Indonézia má významné prírodné zdroje,

Zdroj: archive.ias.unu.edu

vďaka ktorým je mimo iného členom skupiny G-20 a NATO. Napriek tomu zhruba polovica obyvateľstva krajiny žije z menej než 2 dolárov na deň.

 

7. Indonézia je štvrtá najľudnatejšia krajina na svete.

Zdroj: www.spirit21.co.uk

Žije tu až 238 miliónov obyvateľov, zároveň je tu zastúpená najväčšia moslimská populácia. Pozoruhodným je fakt, že každý občsn musí oficiálne potvrdiť svoju prísluśnosť k jednému zo šiestich oficiálnych náboženstiev. Manželstvo medzi dvoma osobami rozdielneho náboženského vyznania nie je možné, kým jeden z nich nekonvertuje na náboženstvo toho druhého.

 

8. Na Jáve boli objavené pozostatky druhu Homo erectus,

Zdroj: www.en.academic.ru

čo potvrdzuje, že Indonézia bola obývaná už pred 500 000 až 2 miliónmi rokov.

9. Indonézia je tiež charakteristická bohatou biodiverzitou,

Zdroj: www.umdrightnow.umd.edu

na jej území je totiž množstvo dažďových pralesov. V jednom z nich bol objavený najdlhší had na svete s dĺžkou až 10 metrov. Žije tu tiež špeciálny druh rýb zo skupiny lezcovitých, ktoré dokážu prežiť aj na suchu, prípadne v bahne, taktiež však dokážu aj liezť po stromoch. Takisto tu rastie kvet Rafflesia Arnoldi, ktorý je s výškou 5 stôp a šírkou 4 stopy rastlinou s najväčšími kvetmi na svete. Okrem nich žije na ostrove Komodo druh plazu zvaný „komodský drak“, ktorý dokáže narásť do dĺžky troch metrov.

10. Prvým Európanom, ktorý navštívil Indonéziu bol Marco Polo.

Na ostrov Sumatra sa doplavil v roku 1293.

Láka ťa Indonézia? Máš záujem spoznať jedinečnosť tejto krajiny? Poď na kultúrnu stáž prostredníctvom programu Global Citizen a zisti, čo ti môže ponúknuť.

Autor článku: Michal Mitrík