Stačil jeden klik na Facebook-u

Slávka Ficeriová

Slávka Ficeriová

Facebook. Kto by už dnes nenašiel niečo na Facebook-u. Tak to bolo aj v tomto prípade – na facebook -ovej nástenke mi vybehol akýsi odkaz, na ktorý som z nejakého dôvodu klikla a tam na mňa pozeral príspevok o letnom projekte. Vravelo sa tam, že príde celá banda zahraničných stážistov, zo všelijakých krajín. Milujem cestovanie, no bez práce, keďže mi potvrdenie o prijatí na univerzitu prišlo neskoro a brigádnické pracovné miesta mizli ako teplé rožky, to nebolo reálne. Spolu s kamarátkou sme sa prihlásili a ono to síce bude znieť ako klišé, ale bolo to osudové rozhodnutie.

Letný projekt Me Myself & I, 2014

Letný projekt Me Myself & I, 2014

Keď mi podali taký farebný papierik s názvom agenda, pozerala som sa na to ako na „prepadovku“ na voliteľnom predmete, ktorého názov si ledva pamätám. Dva dni nato mi však bolo jasné, že ak existuje organizácia, v ktorej sa môžem naučiť zorganizovať projekt a spoznať kopec nových a skvelých ľudí, tak do nej jednoznačne chcem patriť. Asi vás neprekvapí, keď vám poviem, že projektu som venovala štyri týždne svojich pomaturitných prázdnin a keď sa ma opýtali, či chcem aj ja vycestovať na stáž, okamžite som súhlasila a po návrate zo stáže som sa stala členkou AIESEC.

Sny sa plnia a splnil sa aj ten môj – zaradili ma do tímu, ktorý pripravoval letný projekt. Presne ten projekt, vďaka ktorému som sa dozvedela o AIESEC. Zrazu som sa našla ako telefonujem riaditeľom škôl a dohadujem si s nimi stretnutia, ako prezentujem projekt deckám na školách, robím pohovory s nádejnými stážistami,… Je úžasné vidieť, ako ten človiečik, čo na stanici nevie, kde presne je, sa čoraz viac osmeľuje, ako pomáha naplniť to, na čom ste predtým pracovali, ako sa zo dňa na deň rozvíja ako osobnosť. Znovu zažiť atmosféru projektu, no tentokrát vidieť, aké nadšené sú decká zo stážistov a – áno, aj z tej farebnej agendy, ktorá mňa kedysi tak vydesila – to vám ani poriadne neviem opísať. To treba zažiť.

Zahraniční stážisti z letného projektu Me myself & I, 2015

Zahraniční stážisti z letného projektu Me myself & I, 2015

Následne som sa chopila možnosti viesť svoj vlastný tím. Najskôr sme robili pohovory, čo mi mimochodom neskutočne pomáha aj pri mojich pracovných pohovoroch, neskôr sme pre nováčikov organizovali úvodnú konferenciu a následne to začalo. Štyri dievčatá sa na mňa pozerali a čakali, čo im poviem. Čo ideme robiť, aké úlohy ktorej zadám… Bol to veľký krok mimo mojej komfortnej zóny, no teraz, keď už beží projekt, na ktorom sme pracovali a ja vidím, ako si aj vďaka môjmu prispeniu tieto dievčatá veria, som rada, že som túto výzvu prijala. Jasné, určite by sa našiel niekto iný, kto by im pomohol prekonať ich komfortnú zónu, ale je úžasné vedieť, že také niečo dokážem aj ja.

No tieto zručnosti a sebavedomie nie sú všetko, čo mi AIESEC dal. Je tu ešte jedna vec, ktorú si nesmierne vážim, a tou sú ľudia. Vďaka stáži aj členstvu som stretla veľa zaujímavých ľudí, ľudí, ktorí zmýšľajú podobne ako ja a ktorí chcú niečo dosiahnuť. Ľudí, ktorí veria v mier a naplnenie ľudského potenciálu. Ktorí ma už veľakrát inšpirovali a vďaka ktorým sa stále teším na ďalšiu konferenciu, event, či „obyčajné“ stretnutie. Pretože spolu tvoríme jeden obrovský tím, ktorý sa snaží dosiahnuť svoj cieľ.

Slávka, AIESEC Košice