AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Srí Lanka, Andrea

Srí Lanka – okno do sveta aj do duše

Z obrovskej ponuky krajín, ktoré AIESEC ponúka na výber, bola pre mňa Srí Lanka pre toto leto asi najlepšou voľbou. Ak máte radi teplo, krásnu prírodu, cestovanie, jedlo, duchovno a ázijské kultúry je to tá správna voľba.

Prvé, čo musím spomenúť sú ľudia. Spoznanie srílanskej kultúry a ľudí, ktorí sú jej súčasťou bolo pre mňa asi tým najvýraznejším zážitkom. Oblečenie Srílančanov nieje jediné, čo na prvý pohľad žiari. Úsmevy rozdávajú na každom kroku. Ak si s niečím neviete rady, všetci vám ochotne poradia. Či poradia dobre, to už je druhá vec, no vždy s najlepším úmyslom. Pri cestovaní po Srí Lanke som sa stretla s množstvom krásnych a dobrých ľudí. Ich dobrosrdečnosť vychádza z viery a z filozofie, ktorou sú značne ovplyvnení. 70% obyvateľov Srí Lanky sú budhisti. Matéria pre nich nieje ani zďaleka to najdôležitejšie, svoje bohatstvo nosia v sebe. Čo môže vyznievať ako fráza, človek skutočne pochopí, keď navštívi SL. Chudoba bola síce všade zjavná, no napriek tomu ľudia vyzerali spokojnejší so životom ako u nás.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Srí Lanka, Andrea

Ďalšiu vec, ktorú som si na SL zamilovala je príroda. Videla som krásne pláže, oceán, hory,  čajové plantáže a rozsiahle národné parky na jedinom ostrove. Srí Lanka má úžasne rozmanitú faunu a flóru. Byť na Srí Lanke bolo pre mňa ako ocitnúť sa v raji na Zemi. Rozhodne najúžasnejšie momenty som zažívala pri cestovaní po tomto ostrove. Okrem prírody som navštívila historické mestá plné chrámov, pagod a ďalších kultúrnych skvostov, ktoré stáli zato vidieť.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Srí Lanka, Andrea

Duchovný rozmer je na SL neopísateľný, aj najzarytejším ateistom to aspoň trochu šklbne. Okrem duchovnej stránky je SL číslom jedna v tradičnej medicíne. Ajurvéda zachytáva človeka celostne, možno práve preto má táto liečebná metóda taký ohlas nielen v Ázii. Aj ja som si popri cestovaní a pracovaní stihla dopriať pravú ajurvédsku masáž. To ako som sa cítila sa nejdem ani pokúšať opísať slovami.

Ale spät k cestovaniu. Pri premiestňovaní sa po ostrove odporúčam vlaky. Cesta nimi je síce zdĺhavá, no prekrásna, stále sa je na čo pozerať. V rámci dopravy po mestách sú najvyužívanejšie tuk-tuky, vozidlá podobné rikšiam. Keď si chcete spestriť cestovanie po ostrove, mimo bežných dopravných prostriedkov môžete skúsiť stopovať, tak ako my. Hoci domáci najprv princíp stopovania nechápali a smerovali nás na najbližšiu zastávku do nášho cieľa, hneď ako sme vysvetlili, že sa chceme zviesť s nimi ochotne nás zobrali.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Srí Lanka, Andrea

Ďalším dobrým adrenalínovým športom je surfovanie. Najkrajšie surferské mestečká sa nachádzajú na východnom pobreží, kde sme na konci stáže strávili niekoľko dní. Tieto dni sa dajú opísať jednoducho a stručne – radosť zo života.

Okrem cestovania po ostrove sme stihli vychutnávať aj miestne špeciality. Tradičné jedlo, zeleninové kari s ryžou som mohla jesť každý deň. Takisto šťavnaté mangá, papáje, rambutany, kokosy a iné osviežujúce exotické šmaky. Pozor však na mieru pikantnosti, jedlo na SL je také štiplavé, že som občas myslela, že budem halucinovať.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Srí Lanka, Andrea

K týmto všetkým radostiam a krásam, ktoré SL ponúka, som mala možnosť zobrať si zo stáže o niečo viac. To vďaka projektu, na ktorom som sa podielala. Išlo o prácu podporujúcu rozvoj miestneho turizmu v hlavnom meste, v Colombe. Mojou úlohou bolo navštevovať miestne reštaurácie, pofotiť ich, urobiť rozhovory s manažérmi, či vedúcimi o podrobnostiach ponuky, ohodnotiť atmosféru a napísať odporúčania. Tieto údaje išli na webovú stránku pre turistov. Táto práca ma obohatila o komunikačné zručnosti, zlepšila som si schopnosť orientácie v cudzom meste, komunikáciu v anglickom jazyku a taktiež pribudol skill v úprave fotografií a písaní recenzií. Kedže reštaurácie, ktoré sme navštevovali boli rôznorodé, museli sme náš spôsob vystupovania prispôsobiť podmienkam. Návštevy luxusných podnikov neboli výnimkou. Bol to zaujímavý kontrast v porovnaní s klasickým jednoduchým životným štýlom na SL.

Vďaka AIESEC a možnosti kultúrnej stáže na Srí Lanke budem mať načo spomínať do konca života. Nielen to, teraz už viem, že vybrať sa do sveta nieje problém. Takže balím kufre, kam pôjdeme? 🙂

– Andrea, Srí Lanka, Global Volunteer