AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Indonézia, Daniela

Profesionálna stáž v Indonézii

Myslím si, že ak po niečom naozaj túžime, tak skôr či neskôr to určite dosiahneme. Teda, minimálne mne sa to podarilo. Po skončení môjho štúdia na vysokej škole som vycestovala cez organizáciu AIESEC na profesionálnu stáž do Indonézie, konkrétne do mesta Surabaya, kde som učila na strednej škole anglický jazyk a chémiu, okrem toho som bola členom a z časti som aj viedla English Conversation Club pre študentov so záujmom o zdokonalenie svojej angličtiny, túžbou vycestovať do zahraničia a spoznať iné kultúry. Verím, že sa mi podarilo odovzdať študentom vedomosti, motivovať ich a povzbudiť pri štúdiu.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Indonézia, Daniela

I napriek tomu, že som si každodenné prezentovanie v angličtine a učenie veľmi užívala, bolo pre mňa výzvou a prekonávaním vlastných limitov. Táto skúsenosť mi však umožnila získať kvalitné organizačné a komunikačné schopnosti a prehĺbila môj zmysel pre orientáciu. Zároveň ma naučila samostatnosti, flexibilite a zvýšila moje sebavedomie.O Indonézii som veľa pred vycestovaním nevedela. Bola to pre mňa veľká neznáma, no teraz ju vidím ako krajinu mnohých tvárí. Nájdete tam chudobu, bohatstvo, čistú, ale i zničenú prírodu, rôzne zvyky, tradície a odlišné druhy viery.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Indonézia, Daniela

Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykla na pozdravy a fotenie na ulici, sprchovanie sa formou oblievania studenou vodou, zobúdzanie sa na ranné modlitby počas Ramadanu a motorky, no zamilovala som si pitie kokosovej vody každý deň, mango a vyprážanú ryžu. Čo však pre mňa robí Indonéziu krajinou, do ktorej sa určite vrátim, sú ľudia. Ľudia sú tu veľmi srdeční, priateľskí a usmievaví, so vzájomným rešpektom, skromnosťou a oddanosťou svojej krajine a viere. Hneď od prvého stretnutia ma v škole považovali za člena rodiny, blízkeho priateľa, čo bolo viac ako som očakávala a v čo som dúfala. Aj vďaka týmto ľudom som sa naučila žiť bez predsudkov, vo vzájomnom pochopení a tolerancií, za čo im nesmierne ďakujem a veľmi si to vážim.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Indonézia, Daniela

Viem, že vycestovanie na stáž bola najlepšia vec, ktorú som mohla po skončení školy urobiť a každému by som takúto stáž vrelo odporučila. Doteraz som presvedčená o tom, že to pre mňa nebola strata času, pretože obohatenie, priateľstvá a neopakovateľné zážitky, ktoré som získala sú nenahraditeľnou skúsenosťou. Verím, že z nich budem ťažiť ešte dlhé roky a už teraz sa teším na moju ďalšiu návštevu tejto krajiny!

– Daniela, Indonézia, Global Talent