AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Vietnam, Katarína

Nezabudnuteľná stáž vo Vietname

Toľkokrát za život som nebola v úžase ako za tých 10 mesiacov vo Vietname. Kultúra tak odlišná od našej, že budem mať čo robiť, aby som sa so svojimi postrehmi zmestila do stanoveného rozsahu. O tom, že to bude „life changing experience“ som bola presvedčená už keď ma na stáž do Ho Chi Minh City (ďalej len HCM) prijali. Napriek tomu, že som vedela, že idem do iného sveta, realita bolo omnoho pôsobivejšia.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Vietnam, Katarína

Na prvý kontakt s „odvšadiaľ smernou“ dopravou nikdy nezabudnem. Rovnako aj na môjho prvého vietnamského taxikára, ktorý si odo mňa za jazdu vypýtal 400.000 dongov namiesto 150.000. Dnes sú to len úsmevné spomienky, ale vtedy to boli nové skúsenosti, na základe ktorých som začala spoznávať tamojšiu kultúru. Keď sa teraz vraciam v spomienkach do obdobia vo Vietname, vizualizujú sa mi nasledujúce charakteristické pohľady: pouličné reštaurácie s detskými plastovými stoličkami a stolmi na chodníkoch; kvantá motoriek (ktoré idú v zdanlivom chaose, ale keď sa človek na dopravu zahľadí, je mu jasné, že ide o efektívny systém, v ktorom sa vypĺňa každá príležitosť); usmievaví ľudia na ulici, ktorí ma zdravia, poprípade vydajú nejaký zvuk; deti s prekvapeným pohľadom; autobusy, ktoré vám na zastávke len pribrzdia; ženy umývajúce riady v lavóroch na ulici; pobehujúce potkany, hydina a šváby po ulici; veľký pavúk s hniezdom v mojej kuchyni; dary mora na dennej báze; čerstvé, očistené a nakrájané ovocie predávané na uliciach; lacné pivko; úžasná káva s kondenzovaným mliekom a ľadom; pláže; rôznorodá príroda; roľníci v „cone heads“ po kolená v ryžovom poli a pracujúci na slnku; miestni ľudia ponukajúci ovocie vo vlaku skôr nám cudzincom ako vietnamskému dieťaťu; vynikajúca kuchyňa plná čerstvých ingrediencií; atď.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Vietnam, Katarína

Rovnako som sa tam stretla s menej príjemnými pohľadmi a situáciami, ktoré odrážajú pomery a nedávnu drsnú minulosť tejto krajiny: žobrajúci, vyziabnutí ľudia (v tričkách ako je napríklad Ralph Lauren); povojnová generácia s rôznym druhom postihnutia a degenerácie; predajcovia a poskytovatelia služieb, ktorí majú nielen pre cudzincov známu stratégiu aj 100% zvýšenia cien. Avšak s úsmevom a nadhľadom sa s nimi poväčšine dalo dohodnúť na uspokojujúcom kompromise.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Vietnam, Katarína

Jedným z dôvodom, prečo som išla na stáž bola zahraničná pracovná skúsenosť, a tak aj zlepšenie úrovne anglického jazyka. Tento cieľ sa veľmi ľahko naplnil tým, že som angličtinu používala cez deň v práci a navečer s ostatnými stážistami na všelijakých párty aktivitách. Mojou náplňou práce bolo zvyšovať úroveň anglického jazyka v tíme, návrhy na vylepšenie webovej stránky, tvorba promo materiálov a administratíva. Čiže som v celku mala čo robiť. Napriek tomu som chcela viac, tak ma vietnamskí AIESEC-ári zapojili do dobrovoľníckeho projektu o sexuálnej výchove v detskom domove. Vďaka ostatnému dobrovoľníckemu projektu pri hraniciach s Kambodžou som sa s inou stážistkou dostala do miestnych novín. Tiež som si našla ďalšiu prácu, a to výučbu anglického jazyka na univerzite. Výučbou cudzieho jazyka sa tam dá pekne zarobiť. Mnohí cudzinci tam za lektorský plat vedú veľmi pohodlný život pri nízkych nákladoch.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Vietnam, Katarína

Prístup AIESEC-árov hodnotím na výbornú a som rada, že som sa na stáž rozhodla ísť práve cez AIESEC. Je skutočne veľmi príjemné, ak vás po prílete na letisko niekto čaká.  V prvé dni vás oboznámi so všetkým, čo treba o danej krajine/meste vedieť a zoznamuje vás s prostredím a ľuďmi. Takisto boli vždy k dispozícii, ak som mala nejaký problém. Tiež sa snažili zgrupovať všetkých stážistov v danom meste. Môj pobyt v HCM bol aj preto taký úžasný, lebo som mala okolo seba super ľudí. Kolegov, stážistov a iných priateľov, síce z rôznych kútov sveta, ale chuť po multikultúrnosti, cestovaní a pive sme mali všetci rovnakú. Ja osobne som precestovala väčšinu krajín juhovýchodnej Ázie (Vietnam, Kambodža, Thajsko, Malajzia, Singapur, Myanmar, Laos) a ešte teraz mám z tých neuveriteľných zážitkov zimomriavky. Hlavne zo štipľavej kuchyne.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Vietnam, Katarína

Vďaka tejto skúsenosti bol pre mňa rok 2013 rokom poznávania, získavania skúseností zo zahraničia, cestovania, žitia samej na seba v meste, kde mi málokto rozumel (body language bol silným nástrojom) a zážitkov s ľuďmi z celého sveta, ktorí zostali mojimi najbližšími priateľmi dodnes. Vo Vietname som nechala veľký kus svojho srdca. Určite sa tam raz vrátim, aby moje srdce bolo znovu celé.

– Katarína, Vietnam, Global Talent