Najznámejší ľudia pochádzajúci z Turecka

Turecko je zaujímavou krajinou rozkladajúcou sa na území Európy i Ázie. Krajina sa pýši bohatou históriou i kultúrou, pričom v súčasnosti patrí k najväčším svetovým ekonomickým skokanom. Turci sa ako veľký národ pýšia aj viacerými osobnosťami. Ktoré sú tie najznámejšie?

 

Mustafa Kemal Atatürk (1881 – 1938)

zdroj: www.turkeytourkey.com

Najväčšia osobnosť tureckých dejín a zakladateľ modernej republiky. Na jeho začiatku bol pád Osmanskej ríše, ktorá zotrvala  v ucelenej podobe dlhé roky, na zmeny po prvej svetovej vojne ale nedokázala zareagovať. Dnešné Turecko vďačí za jeho sekulárnu podobu práve jemu. V roku 1923 totiž zrušil islamský kalifát a zaviedol republiku, kde mali väčšie slobody prakticky všetci občania vrátane žien. Atatürka majú Turci vyobrazeného na bankovkách, pomenovali po ňom letisko a dodnes si ho vážia ako zakladateľa moderného Turecka.

 

Ferit Orhan Pamuk (1952 – )

www.wikipedia.org

Turecko sa môže pochváliť aj Nobelovou cenou za literatúru. Drží ju práve tento spisovateľ, ktorý ju získal v roku 2006. Pamuk nie je len spisovateľ, ale aj významný aktivista vyjadrujúci sa k citlivým témam – napríklad ku genocíde Arménov a Kurdov počas prvej svetovej vojny. Pamuk sa v dielach zaraďuje k postmodernizmu a často rieši aj tabuizované témy.

 

Hakan Sükür (1971 – )

zdroj: www.sanalpedia.com

Viete, kto vstrelil najrýchlejší gól histórie Majstrovstiev sveta vo futbale? Hakan Sükür skóroval v zápase o bronz na MS 2002, keď už v 11.sekunde prekonal brankára Kórejskej republiky. Turci vtedy získali pamätný bronz, keď prekvapili papierových favoritov a priniesli jedno z najväčších prekvapení v histórii futbalu. Práve Sükür bol vtedy najvýraznejšou osobnosťou tímu a nezmazateľne sa zapísal do histórie. V reprezentácii nastrieľal 51 gólov, v kariére zanechal najvýraznejšiu stopu  v Galatasaray Istanbul.

 

Tarkan (1972 – )

zdroj: www.mtv.com

Populárny spevák rozhrania storočí sa narodil v Nemecku, odjakživa sa ale priznával k Turecku, kde aj vyrástol a vlastní miestne občianstvo. Tarkan zažil svoj vrchol slávy na rozhraní storočí, kedy boli jeho pesničky hitmi celosvetových hitparádach. Rýchle rytmy a pútavé texty zaujali široké publikum, ktoré doslova hltalo Tarkanove hity.

 

Turecko ponúka naozaj omnoho viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Ak chcete krajinu bližšie spoznať, využite program Global Citizen alebo Global Talent v rámci zahraničných stáží od AIESEC Slovensko!

Autor : Tomáš Schügerl