AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rumunsko, Viera

Multi-kulti leto v Rumunsku

Keď som sa rozhodla ísť na stáž, nemala som presne určený cieľ, nechcela som ísť veľmi ďaleko, ale ani do susednej krajiny a tak napokon padla voľba na Rumunsko. Mojou destináciou sa stalo milé mestečko blízko maďarských hraníc – Timisoara, ktoré sa môže pochváliť bohatou históriou, práve tam v roku 1989 vypukla revolúcia v Rumunsku. A zaujímavosť mesta spočíva aj v jeho multinárodnej tradícii. Kedysi si na tomto mieste spoločne nažívali Rumuni s Maďarmi, Čechmi, Nemcami a Srbmi…No a o čosi pestrejšie národnostné zloženie zažila Timisoara v roku 2013.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rumunsko, Viera

Projekt ReBranders, ktorého som sa zúčastnila, spojil v tomto malom mestečku celý svet. Skupinku 60 účastníkov tvorili ľudia z 25 krajín, z Ázie, z Európy, USA a dokonca aj z Afriky. Veľmi sa mi páčilo, že AIESEC Timisoara vytvoril tak pestrú skupinku. Na jednom mieste som mala možnosť spoznať kultúry z celého sveta. Obzvlášť zaujímavé bolo napríklad spoznávanie moslimskej kultúry. Naši noví kamaráti moslimovia práve počas stáže prežívali Ramadán, preto až do západu slnka nemohli jesť a čo je zarážajúcejšie ani piť. Nechápali sme, no zároveň obdivovali, ako dokážu takéto pravidlo dodržať v tropických takmer 40 stupňových horúčavách. Dozvedať sa o životnom štýle priamo od ľudí, ktorým je vlastný je určite omnoho živšie, ako prečítanie odbornej literatúry či zábery zo zahraničia v televízii. To sa vlastne ani nedá porovnávať, navyše samozrejmosťou bola každodenná komunikácia v anglickom jazyku, aj keď pravdou je, že pri komunikácii s domácim obyvateľstvom sme si museli pomáhať rukami nohami, ale to nevadí kreativita a zábava patria k životu na stáži.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rumunsko, Viera

Náš veľkolepý projekt ReBranders  vystihol podstatu kultúrnej stáže, nielen poznávaním kultúry krajiny v ktorej sme sa nachádzali, ale hlavne vďaka kultúrnym a zvykovým odlišnostiam každého jedného z nás.

Jedným z najkrajších dni počas pobytu na stáži bola Global village, kde sme všetci prezentovali krajinu svojho pôvodu. Námestie v centre mesta sa zmenilo na medzinárodný trh, okoloidúci mohli krôčik po krôčiku precestovať celý svet. Okrem prezentácie našich krajín sme predviedli aj kultúrny program, náš spoločný tanec. Veľmi vtipná bola water fight, ktorú sme odpálili pred otvorením Global village. Rumunskí AIESECári vymysleli zábavnú disciplínu, v rámci ktorej sme sa všetci oblievali. Bola to veľká zábava a hlavne vzhľadom k pripekajúcemu slnku aj veľmi vhodná. Policajti však mali iný názor, a našu zábavku nám zrušili.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rumunsko, Viera

A za zmienku určite stojí aj náplň projektu. Podieľali sme sa na marketingovej osvete neziskových organizácii. Boli sme rozdelení do 5-členných skupín a pridelili nám projekty, pričom moja skupinka mala na starosti jeden z najzaujímavejších, festival Plai- čo predstavuje jeden z najväčších festivalov v Rumunsku. jJe to multikultúrny festival, ktorý spája hudbu, umenie a tvorivé dielne. Zaujímavé je, že všetci organizátori sú dobrovoľníci a keďže som fanúšikom festivalov, tento projekt mi úplne sadol.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rumunsko, Viera

Aj s odstupom času musím povedať, že rozhodnutie ísť na stáž cez AIESEC patrí medzi TOP správne rozhodnutia môjho života. Pochopila som, aký krásny a pestrý je tento svet a že je fajn byť Európanom. Komunikáciou v angličtine som sa naučila veriť, že speakovanie sa dá zvládnuť a keď počúvajú moje uši nie je problém rozumieť cudzokrajanom. Preto by som chcela posmeliť aj tých, ktorí váhajú, pretože sa boja jazykovej bariéry a toho, že ich level anglického jazyka je slabý, tak sa báť nemusia a určite to zvládnu tak ako aj ja.

– Viera, Rumunsko, Global Volunteer