AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Čína

Moje čínske „Dare to Dream“

O organizácií AIESEC som sa dozvedela pred rokom. Hneď ako som zbadala ponuku kultúrnych stáží, mi bolo jasné, že ak takú šancu nevyužijem, tak to budem v budúcnosti veľmi ľutovať. Okamžite mi bolo jasné aj to, že chcem kultúrnu stáž absolvovať v krajine, ktorej kultúra je úplne odlišná od tej európskej. Voľba preto padla na Čínu, kde sa mi aj podarilo stáž získať a do najľudnatejšej krajiny sveta som cestovala plná očakávaní. O ľuďoch sa hovorí, že sú veľmi pohostinní a tvrdo pracujúci a o krajine, že má krásnu prírodu, avšak znečistené ovzdušie. Nevedela som sa dočkať, kedy to budem môcť všetko vidieť.

Po nekonečnom lete do Pekingu ma ešte čakala cesta autobusom do mesta Tian Jin, asi dve a pol hodiny cesty od Pekingu. Hneď ako som vyšla na ulicu, ovalilo ma neskutočné teplo spojené s vlhkosťou a ťažký vzduch zamorený smogom. Asi najhoršia kombinácia aká sa môže naskytnúť. To, že v Pekingu a iných veľkých čínskych mestách je smog som vedela, avšak nachádzať sa priamo na takom mieste bol veľký šok. Už úplne chápem prečo tam väčšina ľudí bez rúška ani nevyjde na ulicu. I keď na mňa Čína neurobila najlepší prvý dojem, netrvalo dlho a môj názor sa úplne zmenil.

V meste Tian Jin ma čakalo dievča z hosťovskej rodiny, kde som strávila 4 dni. Tieto dni sme sa prvýkrát stretli vštci stážisti a venovali sa príprave nášho projektu. Moja hosťovská rodina boli asi tí najmilší ľudia, akých som si mohla želať. Správali sa ku mne ako k vlastnej dcére, takže to, že Číňania sú veľmi pohostinný národ sa mi potvrdilo viac ako som si dokázala predstaviť.

Po 4 dňovej príprave sme sa vydali do provincie Inner Mongolia, kde sa mal realizovať náš projekt „ DARE TO DREAM.“ Išlo o projekt na strednej škole v meste Xillinhot. Cieľom projektu bolo povzbudiť deti, aby sa nebáli snívať a ísť si za svojimi snami, predstaviť im odlišné kultúry a zvyky, pomôcť im stanoviť si do budúcna ciele a motivovať ich. Každý stážista dostal na starosti jednu triedu s asi 40timi deťmi, ktorým sme sa stali akoby „triednymi učiteľmi“ a každý deň sme s nimi mali vyučovanie. Poobede sme si triedy medzi sebou navzájom menili. Ešte nikdy som nevidela také nadšenie detí z cudzincov. Obzerali si nás, fotili sa s nami, akoby sme boli hviezdy. Myslela som, že obrovská krajina ako Čína je plná turistov a cudzincov, avšak ani zďaleka som netušila, že v tejto oblasti Číny väčšina detí ešte cudzincov nikdy nevidela. Nikdy som nevidela ani také obrovské nadšenie detí, učiť sa niečo nové. Pozorne počúvali každé moje slovo, takže moje obavy o disciplínu na hodinách boli zbytočné.

Najväčším prekvapením bolo pre mňa rozprávanie týchto detí. Nikdy som netušila aký ťažký život má žiak strednej školy v Číne. Deti tu chodia do školy od 7ej ráno do 9ej večer, dokonca aj počas soboty. Jediným voľným dňom je nedeľa, avšak aj tú spravidla strávia robením si domácich úloh. Počas leta majú prázdniny len pár týždňov a dokonca aj počas nášho letného tábora, keď sme skončili s poslednou hodinou o 6tej večer, išli všetky deti na večeru a potom späť do tried, kde si do pol 10tej večera robili prázdninové úlohy, ktorých množstvo sa dá prirovnať k množstvu učiva na našej maturite, a to sú, opakujem, len prázdninové úlohy.

Bola som veľmi šokovaná akú disciplínu tieto deti majú. O to viac som pochopila aký veľký význam má náš letný tábor a aký veľký vplyv na tieto deti my stážisti máme. Mnohé sme motivovali k tomu, aby cestovali a nebáli sa vybrať si do budúcna to, čo ich baví, nie to, čo od nich očakáva spoločnosť. Takisto som pochopila, že hoci sa sťažujeme na naše školstvo a celý systém, v skutočnosti môžeme ďakovať, že, žijeme v Európe, kde počas dospievania máme čas venovať sa mnohým iným veciam, nielen škole.

Počas trvania tábora sme si vytvorili s deťmi krásny vzťah. Doteraz som v kontakte s viacerými žiakmi a stážistami, s ktorými sme tvorili skvelý tím. Pri odchode nezostalo ani jedno oko suché a čas, ktorý sme strávili na letnom projekte bol pre každého veľmi výnimočný. Pre mňa boli dni v Číne jedno z najkrajších období v živote. Pomohla som nielen nasmerovať deti k svojim snom, ale hlavne aj oni mi ukázali, čo ma v živote skutočne baví a napĺňa.

Slová, že to bola skúsenosť, ktorá vám zmení život som videla skoro pri každom takomto blogu týkajúceho sa AIESEC stáže. Až v Číne som však pocítila skutočný význam týchto slov. Je však na každom z nás, či sa odváži vystúpiť zo svojej zóny komfortu a zažiť podobné dobrodružstvo, ktoré človeku otvorí oči a úplne zmení jeho pohľad na svet.

– Hana, Čína, Global Volunteer