AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Zuzana

Moja vlastná stáž v Litve

Ako členka AIESEC som pracovala v oblasti spojenej s odchádzajúcimi stážami a tým pádom som dobre vedela, ako prebieha proces od prihlásenia sa na stáž, až po návrat z nej. Mala som možnosť pracovať so stážistami, bola som súčasťou výberových procesov, počúvala som o ich neuveriteľných zážitkoch po návrate zo stáže. Preto som sa rozhodla, že to chcem zažiť na vlastnej koži. Svoju stáž som strávila v Litve – možno nie tradičná destinácia, no o to viac som sa nevedela dočkať, kedy túto krajinu spoznám.

Keďže som veľmi „dychtila“ po dobrodružstve, rozhodla som sa cestovať do Litvy vlakom a autobusom. Cesta mi trvala paradoxne dlhšie ako stážistke z Taiwanu. J Po príchode do mesta Šiauliai, kde sídlila miestna AIESEC pobočka, ma čakali aiesekári a ja som už vedela, že o mňa bude dobre postarané. Prijali ma medzi seba, ukázali mi mesto a v čase voľna sme chodievali von.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Zuzana

Stáž som absolvovala v summer campe spolu s ďalšími štyrmi kolegami z krajín Turecko, Azerbajdžan a Taiwan. Summer camp sa nachádzal v prírode uprostred lesa blízko malej rieky, čo bolo pre mňa ako milovníčku prírody ideálne miesto. V summer campe boli prevažne deti z rodín, no veľa ich bolo aj z detských domovov. Keď som videla kontrast medzi nimi, často som musela premýšľať nad významom šťastia. Nie každý má toľko šťastia v živote. Veci, ktoré často považujeme za samozrejmosť, predstavujú pre mnohých len nesplnenú túžbu.

Hlavnou náplňou práce bolo prezentovať svoju krajinu deťom, vymýšľať pre nich program, zabávať ich. Jednoducho, vytvoriť im zážitky, na ktoré len tak nezabudnú. Keďže Litva je prevažne rovinatá krajina (ich najvyšší vrch má len približne 294 metrov), Litovské deti boli pri každej prezentácii Slovenska najviac nadšené z našich Tatier. No najviac sa  vyžívali v tom, keď ma mohli učiť po litovsky.

Na začiatku to nebolo jednoduché, hlavne kvôli jazykovej bariére, no po krátkom čase si nás deti obľúbili. Na práci s deťmi je úžasné to, že pri nej cítite veľké zadosťučinenie. Keď vidíte radosť na ich tvárach, núti vás to venovať im všetku svoju energiu.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Zuzana

V tábore nám často varili tradičné litovské špeciality, ktoré som si veľmi obľúbila. Po skončení summer campu som mala ešte zopár dní do odchodu na Slovensko, a tak som tento čas využila na cestovanie a spoznávanie krajiny. Navštívila som zopár miest na pobreží Baltického mora, hlavné mesto Vilnius, hrad Trakai, ba dokonca sa mi podarilo navštíviť aj Rigu v susednom Lotyšsku.

Táto stáž mi dala veľmi veľa, nielen čo sa týka skúseností, ale aj osobnostne. Stala som sa odvážnejšou, vnímavejšou a predovšetkým otvorenejšou. Po prvý krát som bola sama v zahraničí na dlhší čas a mala príležitosť spoznať túto krajinu lepšie ako turista. Je to skúsenosť, ktorú by som si rada kedykoľvek zopakovala.

– Zuzana, Litva, Global Volunteer