AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Zuzana

Litva – primálo riadkov na také množstvo zážitkov

Povedali mi, vraj napíš o svojej stáži! Ako mám do pár viet zhrnúť také množstvo zážitkov, precestovaných miest a zaujímavých ľudí, ktorých som tam stretla? V nasledujúcich riadkoch sa však o to pokúsim.

Na mape Európy je mnoho miest, ktoré sú medzi turistami populárne. Pobaltské štáty na severe Európy však medzi takéto typické turistické destinácie nepatria. No mali by. Ja som o Litve a jej kultúre počula dovtedy len málo, no práve kvôli tomu som sa tam vybrala.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Zuzana

Po prestupe vo Varšave bol mojou ďalšou zastávkou Kaunas – 2. najväčšie mesto Litvy. Spolu so mnou tam na stáž prišli ľudia z Latinskej Ameriky, Európy, Afriky aj Ázie – dokopy 9 ľudí deliacich sa o 1 kúpeľňu. Vtipné zážitky odtiaľ by boli námetom na ďalší samostatný blog.

Náplňou nášho projektu bolo prednášať o svojej kultúre na miestnych stredných školách a viesť rôzne workshopy pre študentov. V praxi to vyzeralo asi takto: cez deň som prednášala o Slovensku, večer som spoznávala miestnu kultúru, cez víkendy objavovala susedné štáty. Jednoducho idyla.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Zuzana

V našom apartmáne sme takisto mali mimoriadne podnetné prostredie. Za zvukov živej brazílskej hudby pri učení sa afrických tancov a príprave kyrgyzskej večere rozoberať čínsku kultúru. Práve tento multikulturalizmus bol pre mňa asi najlepším prvkom celej stáže.

Niekoľko týždňov sme dokonca bývali priamo v hosťovských rodinách – Litovčania sú mimoriadne milí a pohostinní ľudia. Spoločne sme precestovali krajinu – Litva je rovinatým pobrežným štátom (niektorí z mojich študentov dokonca nikdy nevideli kopec!!). Nájdete tam však aj množstvo krásnych jazier. V mestách ešte cítiť sovietsku minulosť, podobne ako u nás, avšak v historickom centre hlavného mesta Vilniusu si prajete stratiť sa a objavovať jeho malebné uličky.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Zuzana

Oficiálnym jazykom je litovčina, starší ešte plynule hovoria rusky. V obchodoch platia litasmi a, čo je najdôležitejšie, všetci žijú basketbalom. Ten je tu, nebojím sa napísať, druhým náboženstvom.

Teraz už toto všetko viem. Teraz už môžem povedať, že som precestovala pobaltské štáty. Teraz mám dve rodiny a skvelých priateľov z celého sveta. Ťažko sa mi odtiaľ odchádzalo, ale vrátila som sa, aby som neskôr mohla opäť vycestovať na miesta, kde som ešte nikdy nebola. 🙂

– Zuzana, Litva, Global Volunteer