Lídrom môže byť každý

Szabina Némethová

Szabina Némethová

Byť študentom vysokej školy a pritom viesť pobočku študentskej organizácie? To je niečo o čom sa mi pred dvoma rokmi ani nesnívalo. Približne pred dvoma rokmi som sedela na káve so svojou spolužiačkou a rozprávala jej, že by sa mi asi páčilo viesť nejaký tím, s ktorým by sme sa spoločne snažili dosiahnuť nejaký cieľ. Nemyslela som si, že o pár mesiacov sa mi táto predstava splní.

O AIESEC som sa dozvedela ako inak, na Facebooku. Našla som tam stránku, kde vtedajší prezident pobočky AIESEC v Košiciach zdieľal svoje zážitky z tejto pozície. Preklikala som sa k celkom veľkému množstvu informácií o tejto organizácii. O pár mesiacov som sa zhodou okolností dozvedela o tom, že sa robí nábor. Tak som neváhala a prihlásila sa. Keď som stála na chodbe pred dverami, kde AIESEC sídli, mala som príjemný pocit v žalúdku. Bolo tu vylepených zopár plagátov, kde sa spomínalo niečo o mieri  a naplnení ľudského potenciálu. Neskôr som sa dozvedela, že to je vízia, na ktorej bola pred vyše 60 rokmi táto organizácia postavená. Vznikla ako iniciatíva niekoľkých študentov severských krajín, ktorí chceli zmeniť svet k lepšiemu a predísť ďalšej svetovej vojne tým, že sa mladí ľudia z rôznych krajín celého sveta budú medzi sebou spoznávať a pracovať na rôznych dobročinných projektoch. To, že tento odkaz je relevantný aj dnes dokazuje fakt, že AIESEC stále existuje, ba čo viac nachádza sa už vo vyše 120 krajinách a vychoval vyše milión mladých lídrov.

Jesenná konferencia pre nováčikov, Košice 2015

Jesenná konferencia pre nováčikov, Košice 2015

Byť členom AIESEC znamenalo pre mňa v prvom rade stať sa členom tímu a pracovať na našich spoločných cieľoch. Prvých pár týždňov som mala za úlohu robiť pohovory so záujemcami o stáže. Tiež som pomáhala robiť promo a organizovať eventy, kde sme prezentovali AIESEC. Moja prvá skutočne veľká výzva bola, keď som mala zohnať sponzorov na jeden takýto event. Išlo o oslovenie firiem, dohodnutie si stretnutia a podobne. Bol to pre mňa veľký krok mimo mojej komfortnej zóny a veľmi ma to, ako študenta s nulovou skúsenosťou vystrašilo, keď som bola poverená touto úlohou. Po pár mesiacoch som sa stala tím lídrom a spolupodieľala sa na nábore ďalších členov našej pobočky. Po ďalších pár mesiacoch sa otvorila možnosť aplikovať na pozíciu prezidenta pobočky. Opäť to bola pre mňa obrovská výzva, no rozhodla som sa ísť do toho a na voľbách som uspela.

Prezidenti AIESEC pobočiek Slovenska 2015 v Györi v Maďarsku na Central European Congress

Prezidenti AIESEC pobočiek Slovenska 2015 v Györi v Maďarsku na Central European Congress

Zrazu som sa ocitla v roli manažérky pobočky, a približne 20 ľudí vo mne hľadalo svojho lídra a človeka, ktorý im bude ukazovať smer. V mojom tíme vo výkonnej rade boli 4 ľudia, s ktorými sme celý rok úzko spolupracovali na tom, aby sme prispeli k naplneniu vízie AIESEC aj v Košiciach. Organizovali sme eventy, chodili na meetingy s firmami, pomáhali študentom vycestovať na stáže do zahraničia, či zahraničným dostať sa na stáž v Košiciach, zrealizovali sme letné projekty Me Myself & I a International kindergarden, a v súčasnosti práve prebiehajúci projekt Educate Slovakia. Okrem toho sme sa snažili inšpirovať a pomôcť ďalším približne dvadsiatim mladým ľuďom – našim členom poskytujúc im priestor pre ich osobnostný rast a sebarealizáciu. Všetko sme to robili zadarmo ako dobrovoľníci.

Projekt Me Myself & I, leto 2015

Projekt Me Myself & I, leto 2015

Projekt Me Myself & I – zahraničný stážisti, leto 2015

Projekt Me Myself & I – zahraničný stážisti, leto 2015

Možno sa spytujete, prečo by sme obetovali čas a energiu angažujúc sa v práci zadarmo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Hovoriac za seba, posledný rok a pol bolo to najnáročnejšie a zároveň to najlepšie, čo som za celý život zažila. Uvedomila som si, že keď sa ľudia spoja, môžu dosiahnuť veľké veci, resp. že aj to málo, čím sa snažíte prispieť k pozitívnej zmene je veľmi dôležitá iniciatíva a môže inšpirovať mnohých ďalších v tom, že konať dobro pre celok má zmysel. Prebrať zodpovednosť so sebou prináša príležitosť na zmenu.

Výkonná rada AIESEC Košice 2015

Výkonná rada AIESEC Košice 2015

Počas posledného roku som spoznala niekoľkých ľudí, ktorí ma nesmierne inšpirovali tým, ako rozmýšľali, alebo čo dosiahli. AIESEC je miesto kde sa združujú proaktívni ľudia. Mnohí majú za sebou rôzne skúsenosti a radi vám pomôžu s tým, aby ste v sebe tiež nabrali odvahu a uskutočnili svoje sny. Byť súčasťou tejto siete mi prinieslo pocit istoty v tom, že viem, že sa mám na koho obrátiť či už ohľadom nejakých faktických informácií, čo a ako robiť ohľadom mojej kariéry, alebo ohľadom „obyčajnej“  medziľudskej podpory. Koniec koncov, ako člen AIESEC ste súčasťou najväčšieho medzinárodného hnutia mládeže pre lepší svet.

Som veľmi vďačná za túto skúsenosť. A neľutujem ani sekundu, ktorú som tu investovala. V mojom životopise sa objavilo mnoho položiek, ktoré by som inak získala len rokmi praxe na rôznych oddeleniach, príp. v rôznych firmách. V AIESEC som si tým prešla za rok a pol. Neučila som sa teoreticky, čo to znamená robiť marketingovú kampaň, robiť nábor, viesť pobočku a udržať sa na trhu, neučila som sa teóriu manažmentu… Rovno som do toho vhupla a naučila som sa to na vlastných chybách a úspechoch. Popri tom všetkom som mala okolo seba ďalších mladých ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí ma podporovali a užili sme si pri tom kopec srandy.

Verím, že AIESEC je priestor pre každého mladého človeka. Každý si tu môže niečo nájsť, na niečom sa podieľať a prispieť k tomu, čo robíme. Veď podľa nášho presvedčenia, lídrom môže byť každý. Každý z nás dokáže v niečom inšpirovať a posilniť iných.

Szabi, AIESEC Košice