AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Darina

„Let´s enjoy Lithuania!“

Moja kultúrna stáž vo Vilniuse práve prebieha a sú to takmer dva týždne, čo som tu. Musím povedať, že čas tu beží veľmi rýchlo, aj keď dni sú  v porovnaní so Slovenskom o niečo dlhšie. Keď som pricestovala, prvý deň sa mi zdal nekonečný, asi kvôli tomu, že som cestovala celú noc a ráno som si len zložila veci na našom internáte a o 5 minút sme už išli do campu. Ten prebiehal na univerzite, vzdialenej asi 30-40 minút cesty autobusom od nášho internátu, takže spolu s cestou bola spojená aj obhliadka mesta.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Darina

Deti boli rozdelené do dvoch skupín na starších (od 15 do 18 rokov) a mladších (od 10 do 15 rokov). Spolu s Fínkou a Mexičanom sme boli v prvý deň so staršími, dávali sme im rôzne zoznamovacie aktivity, museli sa predstaviť , povedať niečo o sebe, a hlavne, čo by chceli v budúcnosti  študovať a robiť. Boli trošku znudení, ale bol to prvý deň aj pre nich, takže potrebovali  len lepšie sa spoznať. Ďalšie dni to išlo lepšie 🙂 Hneď po skončení campu sme išli do centra, kde sme navštívili vraj najlepší bar s terasou vo Vilniuse. Dali sme si tam ochutené pivo a ochutnali sme aj opekané chlebíčky so syrom. Ja som si dala aj Litovský šalát, niečo na štýl parížskeho šalátu s hráškom.

Ďalšie dni bežali oveľa rýchlejšie, každý deň sme mali nejaký program. Hneď na druhý deň išli splavovať rieku vo Vilniuse na kajakoch, a bol to pre mňa naozajstný zážitok. Krásna príroda naokolo a trocha adrenalínu, skrátka nádhera 🙂 V piatok prišiel čas na oddych, no hlavne na zábavu, tak sme neváhali a išli do centra. Najprv sme sa stretli s ostatnými AIESEC-ármi z ďalších programov na jednej house párty, a potom sme šli do klubu priamo v centre mesta plného študentov z Erasmu. V sobotu tu mali akoby privítanie leta, v centre pri známom Bielom moste  mali kopu hier a aktivít, ľudia sedeli na brehu rieky, a my sme na to všetko mali krásny výhľad z piateho poschodia v blízkej reštaurácii. V nedeľu nás naša študentka vzala na výlet do blízkeho mesta Trakei s nádherným hradom. Ochutnali sme tradičné jedlo cepelinai. V pondelok tu mali štátny sviatok, tak sme mali voľno a mohli sme oddychovať a vyprať si oblečenie. 🙂

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Darina

Práca s deťmi je skutočne výzvou. Niekedy je ťažké ich zaujať, hlavne tých starších, takže každý deň po práci sme si museli nájsť čas, zostať asi o polhodinu dlhšie a pripraviť si plán na ďalší deň. Väčšinou sme sa každý deň pri deťoch striedali, raz som bola so staršími a raz s mladšími. Musím však povedať, že preferujem skôr tých mladších, lebo sú aktívnejší, chcú hrať rôzne hry a nehanbia sa. Keď bolo teplo, hrali sme najčastejšie volejbal alebo frisbee. Pri chladnejšom počasí sme ostali vnútri a púšťali si rôzne videá, pesničky, hrali sme obľúbené „stoličky“) a rôzne iné aktivity na zlepšenie angličtiny a rozvíjanie kreativity. Starším som napríklad dala úlohu vytvoriť reklamu na určitý produkt, a potom ju museli prezentovať pred ostatnými. Celkovo bolo vždy lepšie dať im skupinovú úlohu ako individuálnu.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Litva, Darina

Vilnius som si zamilovala od prvej chvíle. Nie je to typické veľkomesto, a to sa mi na ňom páči. Je tu veľa stromov a zelene, dokonca aj v prostredie v okolí nášho internátu  vyzerá ako les, takže každé ráno cítim čerstvý vzduch. Nasledujúci týždeň máme voľno, tak sa chystáme cestovať, chceme navštíviť iné mestá  ako napr. Kaunas, ísť k moru, potom do Poľska a  Lotyšska. Je tu naozaj veľa miest, ktoré sa oplatí navštíviť, celý Vilnius je plný historických pamiatok, a ako som sa dozvedela, centrum mesta patrí do dedičstva UNESCO. Veľmi sa na to teším a dúfam, že uvidíme čo najviac.

Takže „Let´s enjoy Lithuania!“

– Darina, Litva, Global Volunteer