AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Bulharsko, Zuzana

Dni a noci v Bulharsku

Skúšky na konci prváku  sa mi podarilo na UKF ukončiť našťastie dosť zavčasu. Na myaiesec.net som bola registrovaná už dlhšie, ponuky na stáže som si však dovtedy iba prezerala a hodnotila. Zaujal ma projekt v Bulharsku World playground – interaktívna výučba anglického jazyka v škôlke. Samozrejme som mala obavu ako to budem zvládať. Nemala som žiadnu podobnú skúsenosť s deťmi. Každý však musí niekde začať, nájsť odvahu prekonať sa, podstúpiť riziko. Od toho momentu sa všetko zbehlo veľmi rýchlo. Na email mi odpovedali hneď, po skype interwiew som o 3-4 dni vycestovala.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Bulharsko, Zuzana

Bolo to vlastne šťastné rozhodnutie navštíviť práve prímorské mestečko Varnu (kandidát na európske hlavné mesto kultúry 2016). Je tu skutočne široké spektrum možností pre trávenie voľného času : či už delfinárium, zoo, múzeá, parky alebo pláže. Taktiež je to univerzitné mesto (plné mládeže) s rušným nočným životom. Nás stážistov rozdelili do 2 bytov. Boli sme z rôznych krajín: Tunisko, India, Honkong, Brazília, Poľsko, Slovinsko a Slovensko v mojom zastúpení.  Pracovali sme v 4 súkromných škôlkach cca 4 hod. denne + víkendy voľné. Deti mali od 3-12 rokov. Preberali sme s nimi pripravené okruhy tém, o ktorých sme im rozprávali (zdravie, jedlo, naša krajina, zvyky). Väčšinou sme im púšťali videá, ukazovali obrázky, spoločne spievali, tancovali, hrali hry, chodili na prechádzky a taktiež na výlety. Krásne spomienky mám na final event, organizovaný pre rodičov, kde ich deti prezentovali rôzne nacvičené hry a scénky v angličtine. Panovala príjemná atmosféra.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Bulharsko, Zuzana

Čo bol môj najlepší zážitok? Je ťažké vybrať jeden jediný. Bolo to napr. stretnutie s inšpiratívnymi stážistami, samotná spolupráca s členmi AIESEC VARNA a NITRA (pretože bez nich by som bola chudobnejšia o túto skvelú skúsenosť), ďalej úžasné boli hlavne deti – ich zvedavosť, úprimná radosť z maličkostí a našej pozornosti, vážim si aj dobré vzťahy s majiteľmi škôlky, ktorí nám ponúkali aj ďalšiu spoluprácu.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Bulharsko, Zuzana

A moja najhoršia a zároveň paradoxne s odstupom času aj najlepšia skúsenosť bola výlet do Sunny Beach – ktorý sme absolvovali už ako inak všetci stážisti spolu. Po ceste autobusom a prehliadke mesta sme sa rozhodli okúsiť silu noci i tu. Po vydarenej party sme sa uložili nadránom na spánok – samozrejme  na pláži. V noci však bola príšerná kosa. Stále mám úsmev na perách, keď si spomeniem, ako som s kamoškou zo Slovinska delila o 1 pár hrubých ponožiek. Bolo to od nej obetavé gesto, keď mi ponúkla čo sama potrebovala, len aby som sa cítila pohodlnejšie. Nebola to banalita .Aké nemilé však bolo naše prekvapenie, keď  sa strhla búrka. Chvíľu sme sa všetci natlačený pod slnečníkom na lehátkach presviedčali, že to o chvíľu prejde. Krátko na to, sme však zutekali do otvoreného baru na horúcu čokoládu cca o 5-6 ráno. Búrka stále silnela a tak sme sa rozhodli zobrať 1. ranný autobus. Ako sa však dostať taký kus z baru na autobusovú zastávku?  Nebolo priveľa riešení. V rámci úsporných opatrení (ušetriť si nejaké suché oblečenie) sme sa povyzliekali do plaviek a prebehli cez mesto. O pár minút sme sa už sušili na záchode autobusovej zastávky, aby sme mohli šťastní prešťastní nastúpiť do autobusu. Toto neplánované dobrodružstvo nás spojilo a bolo tým pravým team buildingom.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Bulharsko, Zuzana

S čím by mal stážista počítať? Že na 100% nastanú situácie s ktorými si nebudeš vedieť dať rady. Je fajn mať pripravený plán B. Pokúsiť sa byť predvídavý, …čo ak ma nevyzdvihne člen AIESEC, …čo ak nebudem spokojný s tým a tým (v podstate je všetko hlavne o komunikácií). Treba byť sebestačný, spoliehať sa v prvom rade sám na seba. Nemať veľké očakávania, byť skromný. O to milšie prekvapený budete, ak dostanete niečo navyše.

Teraz neskôr na sebe pozorujem, že stáž mi dala napr.: schopnosť spontánne sa rozhodovať, adekvátne reagovať na rôzne situácie, viac si užívať moment, neriešiť príliš mienku všetkých ľudí naokolo, byť pozitívnym príkladom, pracovať v tíme a prebrať zodpovednosť za svoje konanie. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli zrealizovať túto skúsenosť.

– Zuzana, Bulharsko, Global Volunteer