AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Čína, Mária

Čo ma naučila Čína

Presťahovať sa do Anglicka je už otrepané. Presahovať sa do USA, alebo Austrálie je zase „cool“. Ale čo tak presťahovať sa do Číny? To je čisté bláznovstvo. Na to, aby ste do tejto krajiny len neprileteli ale aj v nej ostali, potrebujete okrem kúska šialenstva aj obrovskú dávku odvahy, sebazaprenia a odhodlania makať. Pretože rovnako ako v iných krajinách, aj tu platí, že zadarmo nedostanete nič. Keď si totižto myslíte, že Čína je rovnako šialene lacná ako napríklad Thajsko, tak ste na veľkom omyle.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Čína, Mária

V tejto krajine navyše všetko funguje úplne inak. Okej, teraz sa začnete pýtať, čo všetko. No, úplne všetko. Od takých eskalátorov, ktoré jazdia opačne, cez toalety, ktoré vás naučia „drepovať“ a zadržiavať dych po dobu výkonu telesných potriebaž, po takých obyčajných ľudí. Bez servítky vám totižto povedia hocičo. Že ste pribrali úplne všade, že ste škaredý alebo ste privysoká a tak môžete zabudnúť na frajera a zmieriť sa so životom osamote. Nie, nesnažím sa vás odradiť, ale pripraviť na všetko. Pretože okrem toho, že je tu všetko iné, je tu tiež všetko možné. A je rozdiel, či sem prídete na dvojtýždňovú dovolenku, alebo či sa sem na niekoľko mesiacov presťahujete. Ako turistke či turistovi vám rozdiely budú pripadať kúzelné a milé. Lenže vy ste sem neprišli pozerať pamiatky, prírodu, nakúpiť čaje a spakovať sa domov. Vy tu ostávate a po úvodnom očarení nastáva realita, ktorá môže byť niekedy príliš tvrdá, hlavne ak žujete cesto, ktoré sa tvári ako pizza.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Čína, Mária

V Číne nevedia variť západnú kuchyňu. A čínska „čína“ má od slovenských panda – reštaurácií na tisíce kilometrov ďaleko. Niektoré jedlá vyzerajú chutne ale pritom ich vypľujete hneď po ochutnaní. Iné vyzerajú odporne, ale keď im dáte šancu, zistíte, že sú super. Napríklad taký horúci nápoj zo zelených fazúľ alebo sladká polievka z červenej fazule. Po svojej niekoľko mesačnej skúsenosti by som však nemenila. Navštíviť krajinu len na dovolenku znamená len olíznuť niečo málo z tej smotany, pokiaľ máte šťastie a viete kam ísť a čomu sa vyhnúť. Žiť v krajine ale znamená skutočne spoznávať a spoznať. Nielen turistické atrakcie a dostupné miesta. Ale i život v rodinách, miesta, kde budete ako jediná osoba zo západu, večeru v reštaurácií priamo na ulici o jednej ráno, deti naháňajúce potkana o veľkosti mačky, porcovanie hadov a korytnačiek na trhu, schované uličky s krásne voňajúcimi kvetmi, ktoré kvitnú celý rok, trh so starožitnosťami, ale v prvom rade spolužitie s miestnymi. Spoluprácu s nimi, ktorá vás niekedy doháňa k (samo)vraždeným myšlienkam. Pocity zúfalstva, keď sa snažíte rozumieť ich angličtine. Momenty absolútneho rehotu, keď sa smejete čínskemu vtipu, napriek tomu, že mu nerozumiete. Chvíle zábavy na karaoke, či bedmintone, kde ste za atrakciu. A život celebrity, keď si vás celé mesiace vonku ľudia fotia, lebo máte bielu pleť. Hrdosť na svoju výšku, keď v denno-dennej tlačenici v metre občas pôsobíte aj so 164 centimetrami ako vysoká.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Čína, Mária

A to najdôležitejšie? Túto krajinu síce nikdy nepochopíte a tejto snahy sa aj veľmi rýchlo vzdáte, ale časom ju prijmete a ona vás úplne zmení. Čína vás naučí o živote viac, než váš doterajší život. Rôznorodosť a rozdielnosť vás naučí tolerancii a trpezlivosti. Obrovské znečistenie a smog vás donúti začať sa zaujímať o životné prostredie. Do očí bijúca bieda chorých ľudí, ktorí žijú s rodinami na ulici, vás donúti zase pokore. Budete si vážiť aj také veci ako krajec chleba či pohár vody. Čínu by mal zažiť každý. Prečo je táto krajina jedinečná, vám nevysvetlí žiadny blog ani kniha. Príliš nepremýšľajte, príliš neštudujte a nebojte sa. Na strach nie je čas. Čína žije, Čína sa mení a rastie každý deň a nikto nevie, dokedy toto šialené tempo vydrží. Preto sa jednoducho zbaľte a choďte. A P.S. nezabudnite si zbaliť aspoň desať horaliek a jednu slivovicu!

– Mária, Čína, Global Talent