AIESEC stáž Ivan Oravec, Kolumbia

Ako som sa stal Kolumbijčanom

Môj príbeh s AIESEC a s Kolumbiou začal už pred dvoma rokmi, hneď ako som ukončil štúdium na University of Birmingham vo Veľkej Británii. Pravdupovediac, nikdy som neprejavoval veľký záujem o Kolumbiu či Latinskú Ameriku a keď mi prezentovali ponuku 5 krajín, kam môžem vycestovať, vybral som si jedinú španielsky hovoriacu, pretože to bol jazyk, ktorý som v tom čase študoval.
Je ťažké si spomenúť, aké boli moje prvotné očakávania a názory na Kolumbiu. Jediné čo viem povedať je, že som o tejto krajine veľa nevedel. Poznal som ju ako krajinu s tropickým podnebím, horami a lesmi, ktoré produkujú výbornú kávu, no nie tak výbornú ropu, ako krajinu, ktorá bojuje s vnútornými bojmi a obchodom s drogami, no na druhej strane vykazuje veľký hospodársky rast.
Pricestoval som do mesta Ibagué, kde som sa mal začať podieľať na získavaní zdrojov a pôsobiť ako trainee v rámci externých vzťahov na projekte „Crossing Borders“. Miestni koordinátori boli odhodlaní nám ukázať miestne zaujímavé miesta, naučiť nás zopár kolumbijsko – španielskych fráz a vo všeobecnosti nám vytvorili príjemnú atmosféru. Jediné, čo sa však nechcelo začať bola práca!
Po týždni cestovania sa však práca konečne rozbehla. Začal som sa stretávať s miestnymi AIESECármi a bol som „zavretý“ v miestnosti s tromi ďalšími ľuďmi, kde sme mali jediný cieľ – obvolať 300 lokálnych spoločností a získať sponzorstvo. V momente som odmietol minúť čo i len minútu môjho času a prišiel som s návrhom na vytvorenie business-networkingového eventu. Približne v rovnakom čase prišiel trainee z Afganistanu, ktorý mal podobný nápad.

Ivan Oravec, Kolumbia

Ivan Oravec, Kolumbia

Začali sme s dvoma eventami – business-networkingovým a Festivalom umenia a životného prostredia, ktorý bol naplánovaný ako séria koncertov spojená so zberom odpadu v meste. Podarilo sa nám získať podporu mestskej rady, ktorá nám pomohla s logistikou, lokálneho štúdia architektúry, ktoré nám dalo finančnú injekciu za výmenu a pomoc s promovaním či univerzity, ktorá poskytla príjemné priestory. Úspešne sa nám podarilo privítať 12 lokálnych podnikov na networkingovom evente, z čoho vzišli 3 sponzorstvá. Festival skončil s ponukou 26 tanečných, hudobných či umeleckých skupín prezentujúcich svoje talenty a s viac ako 400 účastníkmi. V súčasnosti to je každoročný event, ktorý organizuje AIESEC v júli. Za tých pár týždňov som sa toho naučil viac ako za predchádzajúci rok a bol som rozhodnutý sa vrátiť naspäť.
Tak som sa teda prihlásil na najväčší projekt organizovaný AIESEC v Kolumbii – Shape Colombia (Aulas de Inmersión), kde viac ako 100 mladých ľudí zo sveta učí jazyky v školách v meste Bogota. Je dôležité spomenúť, že aj keď je Bogota bohaté mesto, stále je tu mnoho veľmi chudobných ľudí, ktorí majú obmedzený prístup k vzdelávaniu. Pre mňa to bola najlepšia šanca naučiť sa viac o živote a zmýšľaní Kolumbijčanov a vytvoriť čo i len malú zmenu na životoch niektorých z nich. Počas môjho času, ktorý som trávili s deťmi som vytvoril video „Happy from Bogotá“, ktoré si môžete nájsť na YouTube.

Ivan Oravec, Kolumbia

Ivan Oravec, Kolumbia

Toto všetko ma viedlo k tomu, že som neskôr pracoval pre jednu z najlepších jazykových škôl v Bogote. Bolo mi umožnené vytvoriť vzdelávacie programy pre organizácie ako Ambasáda Spojených štátov či Medzinárodná pobočka Červeného krížu. Neskôr sa mi podarilo založiť vlastnú jazykovú spoločnosť „Seed Languages“.
Moja vášeň pre vytváranie eventov a záujem o jazyky viedli k tomu, že som vytvoril IdiomArte – týždňový event, ktorý kombinuje jazyky a umenie v mixe prezentovania kníh, hudobných koncertov a konverzačných klubov.
Ďakujem AIESEC za poskytnutie príležitosti vytvoriť toto všetko. Pre každého, kto zvažuje, že sa vydá na podobnú cestu a zapojí sa do AIESEC – obsahuje to oveľa viac než len cestovanie či spievanie pesničiek – iniciatívu musíte spraviť VY. AIESEC je úžasná platforma, kde môžete robiť takpovediac „všetko“, pretože máte k dispozícií mnoho zdrojov, rád, kontaktov či príležitostí.
Na záver – nesledujte správy keď sa chcete naučiť niečo o krajine. Miesto toho si radšej prečítajte diela autorov ako napríklad Gabriel García Márquez či William Ospina, John Paul Rathbone, alebo Victoria Kellaway. Ak sa konečne rozhodnete spraviť krok do Bogoty či Medellin, určite ma kontaktuje a môžeme si dohodnúť stretnutie – [email protected]

– Ivan Oravec