AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rumunsko, Martina

Ako (si) zmeniť život v Rumunsku

Ahojte! Alebo ako by Rumuni povedali, Salut! Minulé leto, ako už asi tušíte, som strávila na stáži v Rumunsku. Stráviť moje posledné voľné leto (bola som štvrtáčka) v zahraničí som sa rozhodla už niekedy v marci. Ako to už tak chodí, k akcii som sa dokopala až začiatkom mája. Pôvodne som ako eco-freak chcela ísť na stáž niekde do Nórska vysádzať stromčeky. Potom ako ma oslovili s ponukou na stáž v meste Sibiu, som zmenila názor.

Rozhodla som sa zapojiť sa do celoštátneho projektu GROW, ktorý svojím obsahom pomáhal stredoškolákom dokončiť školu a ďalej sa hlásiť na univerzitu. Pracovala som vlastne ako tréner tzv. soft skills, teda v našom jazyku mäkkých zručností a nie ako učiteľ. S deckami sme preberali témy ako proaktivita, líderstvo, hodnoty. Všetko som to podávala zaujímavou a hravou formou, čiže sa nenudili.

Najprv som sa veľmi bála, pretože pracovať so 17-18 ročnými stredoškolákmi znelo ako mission impossible. Pred projektom sme dostali týždňové intenzívne školenie od AIESEC spolu s organizáciou, ktorá GROW zastrešovala. Na tomto školení som sa stretla asi so 100 mladými ľuďmi z približne 60 krajín. Projekt prebiehal vo všetkých veľkých Rumunských mestách, takže to bol veľmi internacionálny zážitok.

V Sibiu som pracovala s 3 ďalšími stážistami a tiež asi so 4 AIESECármi. Asi najintenzívnejší zážitok, okrem Rumunska, bolo, že som spoznala krajinu Pakistan. So stážistkou Basmah, ktorá odtiaľ pochádzala, som trávila najviac času. Prekecali sme hodiny o jej krajine a práve toto mi pomohlo prekonať predsudky a domnienku, že sú tam všetci teroristi a pod.

AIESEC Blog - Zahraničné stáže - Rumunsko, Martina

Stáž v zahraničí mi dala naozaj veľa. Nemám trému keď vystupujem pred väčším počtom ľudí, viem ako sa dostať z bodu A do bodu B v zahraničí aj keď nerozprávam tým jazykom a nikto v okolí nevie po anglicky. V Rumunsku som zažila neskutočne veľa situácií, ktoré ma posunuli ďalej po osobnostnej stránke. Priateľstvá, ktoré som si vytvorila budú určite na celý život. Je to naozaj skvelý pocit, keď vám príde správa na facebooku od chalana, že si vďaka vám vybral kam chce ísť na výšku. S veľa z nich si dodnes aspoň píšem a toto leto sa chcem  do Rumunska znovu vrátiť a stretnúť sa s nimi.

Okrem práce na projekte som si užila aj kopec zábavy a cestovania. Takmer každý víkend sme išli buď do iného mesta alebo pozrieť zaujímavosti v okolí. Sibiu je mestom kultúry, takže takmer každý večer boli v meste koncerty, festivaly, výstavy a pod. Veľa som toho nenaspala ale nikdy som nebola unavená pretože mi život nedal spať. Bol to najlepší zážitok môjho života a hneď ako budem môcť pôjdem na stáž znova. Nebaví ma totiž “dovolenkovanie“, pretože počas dvoch týždňov niekde pri mori sa nedá spoznať krajina, kultúra ani ľudia. Ale počas stáže to máte všetko v jednom. Ako významné plus ešte aj zmeníte život ľuďom, s ktorými sa stretnete.

– Martina, Rumunsko, Global Volunteer