AIESEC či ISIC?

Ahoj, moje meno je XY a som zo študentskej organizácie AIESEC, počuli ste už niekedy o AIESEC? Obvyklá veta, ktorú používame pri oslovovaní študentov na infostánkoch či prezentácii počas prednášky. S akou odpoveďou sa často stretávame? Pre všetkých určite známa:  „ISIC, ten preukaz?“ Dosť odlišné veci a predsa tak ľahko zameniteľné, no nie  pre nás, AIESECárov. Ľudí môže pomýliť podobné slovo a podobná výslovnosť týchto dvoch slov, no treba vysvetliť, že je medzi nimi veľký rozdiel.  Podstatnou odlišnosťou je to, že AIESEC rozvíja líderstvo v mladých ľuďoch prostredníctvom zahraničných stáží a ISIC poskytuje študentom medzinárodný preukaz. To, čo majú spoločné, je ich určenie pre študentov vysokých škôl a univerzít.

AIESEC je najväčšia medzinárodná organizácia na svete riadená študentmi. Títo študenti, ktorí sa podieľajú na rozvíjaní novej generácii lídrov, sú dobrovoľníkmi, ktorí chcú získať skúsenosti a zručnosti už počas štúdia. Každý člen AIESEC má pozitívny dopad na spoločnosť. Ako sa to dá dosiahnuť v dnešnej dobe? Rozvíjame líderský potenciál mladých ľudí vytvorením hodnotovo založeného prostredia, kde sa môžu realizovať. Umožňujeme mladým ľuďom vytvoriť si silnú základňu hodnôt, ktoré im pomôžu stať sa zodpovednými mladými lídrami s podnikateľským zmýšľaním. Snaha o dokonalosť, integrita, líderstvo, udržateľnosť, entuziazmus a rozmanitosť. Pre niekoho možno len 6 obyčajných slov, no pre AIESECára spôsob života. Prostredníctvom zahraničných stáží, či už dobrovoľníckych kultúrnych alebo profesionálnych sa snažíme ukázať mladým ľuďom vo veku od 18 do 30 rokov, iný pohľad na svet. Záleží nám na tom, aby študenti, ktorí sa rozhodnú vycestovať cez AIESEC, neboli len tí, ktorí prídu, nechápu a odchádzajú. Práve naopak, chceme, aby prišli a pochopili, spoznali, s radosťou prijali novú kultúru, nových ľudí, nové zvyky a potom s ich návratom domov priniesli aj nové myšlienky, názory a pohľady svojmu okoliu, svojim blízkym a kamarátom.

Našou odpoveďou na toto nedorozumenie je malé pousmiatie a vysvetlenie, že nie, nie ten preukaz, ale tá organizácia, ktorá ti môže pomôcť nielen popri štúdiu, ale skúsenosti ti budú určite nápomocné aj po ukončení štúdia pri hľadaní tvojho vytúženého zamestnania.

S organizáciou ISIC však máme uzavreté partnerstvo, a tak všetci študenti môžu vycestovať na stáž s 10% zľavou. A možno neskôr, keď sa bude predstavovať študentský medzinárodný preukaz ISIC, tak sa študenti spýtajú: „AIESEC, tá študentská organizácia?“

Martina Urbanová

Zaujalo ťa, čo v AIESEC robíme a chceš vedieť viac?