4 chyby, ktoré sa mi oplatilo spraviť v AIESEC

Častokrát sa ma ľudia pýtajú, čo mi ten AIESEC dal.

A častokrát im neviem odpovedať, pretože by moja odpoveď trvala buď hodinu a pol alebo by z nej vôbec nepochopili, o čo všetko tu vlastne ide.

Ale postupom času som si uvedomila, že nič necharakterizuje moju cestu v tejto organizácii viac, ako množstvo chýb, ktoré som spravila. A prajem každému, aby tie isté chyby spravil tiež, radšej teraz, ako neskôr, keď to môže mať omnoho väčší dopad na jeho kariéru.

Chyba číslo 1.

Začneme zľahka. Môj prvý nedodržaný deadline. Okej, nebol tak celkom prvý, ale od tejto udalosti sa už na nedodržanie termínu pozerám celkom inak, ako kedysi, keď som si zabudla domácu úlohu a uprosíkala učiteľku, aby som jej to mohla priniesť na ďalší deň.

V AIESEC si uvedomíte situácie, kde aj najmenšie oneskorenie v konečnom dôsledku vyústi do preplánovania všetkého, na čom ste pracovali posledný štvrťrok. Tým pádom, som mala príležitosť naživo si vyskúšať, aké to je, sklamať svojich kolegov, team leadera, v podstate všetkých, ktorí od mojich výsledkov záviseli. A tá hanba, že to všetko sa vlastne stalo kvôli mojej lenivosti…

Chyba číslo 2.

Neuvedom si vážnosť tvojich slov. Je úplne prirodzené, že až do bodu, kedy sa dostaneš do AIESEC si väčšinou v komunitách typu – rodina, priatelia, kolegovia z práce. Avšak tu, po istom čase, sa ti tvoji AIESEC-kolegovia a nadriadení stanú akousi zmesou všetkých troch spomínaných. Je veľmi ťažké odhadnúť, akým štýlom sa s týmito ľuďmi rozprávať, ako reagovať na určité situácie, a podobne.

Sprav tú chybu! Aj tak ju spravíš. A potom, každým dňom a každým jedným pochybením, budeš bližšie ku schopnosti, ktorá ti umožní bez akýchkoľvek problémov komunikovať v rámci akejkoľvek skupiny. Čo by som sa nenaučila, nebyť prvých pochybení a pár spätných väzieb na neukočírované správanie a prehnané reakcie.

Chyba číslo 3.

Začni si spájať každú spoločnosť, firmu, či iné zoskupenie s princípmi fungovania organizácie AIESEC. Fungovanie AIESEC ti začne pripomínať všetko navôkol. Či sa neskôr stretneš s projektovými manažérmi alebo s ľuďmi z ľudských zdrojov, stále ti to bude pripomínať ten malý, utužený tím z tvojich AIESEC začiatkov.

Rozprávaj sa o tom so svojimi známymi, či už sú z AIESEC alebo nie. Hoci to bude častokrát ťažké, nerozprávať o tom dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni, napokon to bude mať aj tvoje okolie aspoň trocha ľahšie (ak ťa budú počúvať), pri zvykaní si na pracovnú morálku, či pravidlá v zamestnaní.

Chyba číslo 4.

Vezmi si na seba viac povinností, ako zvládneš. Angažuj sa do všetkého, čo ťa čo i len trocha zaujme. Snaž sa stíhať všetko – AIESEC, školu aj sociálny život. Na začiatku sa to nedá. Ale nevzdávaj sa! Ak to vydržíš niekoľko mesiacov, uvedomíš si dve veľmi životu nevyhnutné veci.

Prvou je, že nedokážeš zvládnuť všetko. Jednoducho to nejde, roztrhať sa na milión osobností, ktoré dokážu zvládať aj prácu, aj AIESEC aj školu, aj chodiť von na párty, jednoducho sa to nedá. Avšak…

Druhou vecou, ktorú sa pri tom naučíš je, že ak skutočne chceš, dokážeš zvládnuť skutočne veľa, pretože si budeš vedieť rozvrhnúť svoj čas rozumne.

AIESEC je jeden z mála záväzkov, ktoré ti pomôžu aj pri robení toľkých chýb zlepšiť sa vo veľa veciach, na ktoré bežne potrebuješ tréningy a dlhoročnú prax.

Tak čo povieš na priberanie v najvyšších partiách tela? Pridaj sa k nám a upgradni svoje schopnosti!

Miriam Kölešová