3 dôvody, vďaka ktorým majú AIESECári výhodu

Radka Brndiarová, bývalá členka AIESEC

Radka Brndiarová, bývalá členka AIESEC

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku na konci decembra 2015 bola 10,63 %. Ak berieme do úvahy iba mladých ľudí, faktom je, že v priemere každý 3. človek do 24 rokov nemá prácu. Z  tejto situácie môžeme obviňovať kohokoľvek. Zložitá situácia je však príležitosť. Príležitosť prevziať zodpovednosť do vlastných rúk.

„Všetko začína obyčajným rozhodnutím byť o niečo lepším.  Potom je potrebné zvládnuť toto rozhodnutie po zvyšok svojho života.“ – John C.Maxwell

My sami sme zodpovední za svoju kariéru. Pozerajme sa na ňu ako na svoj biznis. Čo chceme, aby sa stalo? Už počas štúdia je dôležité byť aktívny, zaujímať sa o dianie na škole, zapájať sa a hlavne snažiť sa vyprofilovať. Možností je niekoľko. Na každej vysokej škole fungujú študentské organizácie, spolky, realizujú sa rôzne prednášky a podujatia. Ja som si vybrala AIESEC, najväčšiu medzinárodnú študentmi riadenú organizácia na svete, a tu sú dôvody, pre ktoré svoju skúsenosť vnímam ako výhodu oproti spolužiakom:

1. Kontakty

AIESEC má v súčasnosti 70 000 aktívnych členov pôsobiacich na 2400 univerzitách v 126 krajinách a teritóriách po celom svete. Je to network, ktorý by som na vysokej škole len ťažko získala. Už niekoľko krát sa mi stalo, že som náhodne spoznala zaujímavého človeka a zistila som, že je to bývalý alebo súčasný člen AIESEC. V prípade, že hľadám prácu, riešim nejaký problém alebo sa chcem porozprávať o novom nápade, často sa obrátim na niektorého z kamarátov, ktorých som spoznala v organizácii, pretože sú to ľudia, s ktorými ma spájajú rovnaké hodnoty.

Radka Brndiarová

Radka Brndiarová

Rozvoj

AIESEC každoročne organizuje niekoľko vzdelávacích konferencií a spolupracuje s úspešnými ľuďmi a spoločnosťami. Členovia sa tiež rozvíjajú pri organizácii projektov, vedení funkčných oblastí (finančný manažment, ľudské zdroje, starostlivosť o zákazníkov) a pri vzájomnej spolupráci.  Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že v AIESEC nikdy nešlo len o povzbudenie ľudí, aby sa naučili nové zručnosti, ale podporenie rôznorodej skupiny ľudí, aby spolu trávili čas, vyskúšali si nové veci, urobili chyby, spamätali sa a naučili sa vďaka tomu čo najviac. Všetci spoločne. A s takýmto prístupom som sa predtým nikde nestretla.

„Zvíťaziť znamená byť schopný meniť sa tak rýchlo alebo ešte  rýchlejšie, ako sa mení svet.“

Radka Brndiarová

Radka Brndiarová

Medzinárodné prostredie

Jednou z hlavných výhod pôsobenia v medzinárodných organizáciách je zlepšenie komunikačnej úrovne cudzieho jazyka. Oficiálnym jazykom AIESEC je angličtina. Interkultúrne prostredie ďalej zvyšuje schopnosť porozumieť kultúrnym odlišnostiam, čo považujem za jednu z kľúčových kompetencií v dnešnom globalizovanom svete. Je známe, že študenti, ktorí počas štúdia pôsobili v zahraničí alebo boli v užšom kontakte s  medzinárodným prostredím, majú väčšiu šancu uplatniť sa na trhu práce, prípadne majú komplexnejší pohľad na riadenie vlastného biznisu. Osobne som mala možnosť organizovať niekoľko medzinárodných projektov, vďaka ktorým mám priateľov v Indonézii, Malajzii, Taiwane, Hong Kongu, Brazílii, Mexicu,…

Vysokoškolský život je obdobie plné zaujímavých príležitostí. Vašou úlohou je využiť tie, ktoré vám zabezpečia lepší život v budúcnosti. Osobný charakter, skúsenosti a kontakty. Nie známky, sú tým, čo určuje váš smer v živote.  

Už rozmýšľaš, ako vezmeš zodpovednosť do svojich rúk? Nezabúdaj, že každú príležitosť môžeš zmeniť na skúsenosť.

Radka, AIESEC Banská Bystrica