10 vecí, ktoré by si si nemal nechať ujsť počas štúdia na vysokej škole

Už teraz určite počúvaš reči o tom, ako TO rýchlo ubehne. Ako si TO ani neuvedomíš a bude po „sladkých študentských časoch“. Univerzita skončí a začne tzv. „tvrdá realita“, na ktorú ťa doma rodičia (a hlavne starí rodičia s ich radami) určite svedomite pripravovali. Čo by si však mal vyskúšať počas rokov (ideálne piatich), ktoré stráviš na univerzite? Pripravili sme si pre teba niekoľko tipov na aktivity, ktoré by v tvojom to-do liste určite nemali chýbať.

1. Zameraj sa na osobnostný rozvoj

Máš na to 5 rokov. 5 rokov, kedy môžeš skúšať, experimentovať a vymýšľať. 5 rokov, ktoré by mali byť aj o inom, než len známky, semináre a seminárky či párty (aj keď to je, samozrejme, extrémne dôležitá súčasť študentského života). Nájdi si svoju novú vášeň, prihlás sa na online kurz alebo sa zúčastni rôznych workshopov, ktoré sa zameriavajú práve na túto problematiku. Vyskúšaj si niečo, čo si nikdy nerobil – nikdy nevieš či sa práve táto aktivita nestane tvojím hobby! Po prvotnom „testovaní“ si stanov 3 priority a zameraj sa práve na ne. Povedz o nich svojim kamarátom, rodine, nech ťa môžu sledovať, ako napreduješ.

2. Aktívne si plánuj svoju budúcu kariéru

Určite si to nenechaj na poslednú chvíľu – teda na 5. ročník. Už v prvom ročníku by si mal približne vedieť, ktorým smerom by sa mal tvoj život uberať. Koniec koncov, preto si sa prihlásil na ten-ktorý odbor / fakultu. Ak nevieš, čo chceš robiť, zistiť aspoň, čo nechceš. Vždy lepšie ako nič. Stretávaj sa s úspešnými ľuďmi, získavaj nápady a vyber si z nich to najvhodnejšie.

3. Vycestuj do zahraničia

V súčasnosti máme nespočetne veľa príležitostí vycestovať do zahraničia, či už AIESEC stáž, semester štúdia v programe Erasmus a mnoho iných. Počas mesiacov strávených na inej univerzite spoznáš iný vzdelávací systém ako na Slovensku, vytvoríš si obrovskú sieť medzinárodných priateľov, čo-to pocestuješ a zažiješ nezabudnuteľné momenty a párty.

4. Pozri si každú sériu tvojho obľúbeného seriálu počas jedného dňa

Seriály sú tým najlepším, čo nás, študentov, mohlo počas skúškového stretnúť. Ako inak by si vyplnil 16 hodín tvojho dňa, keď učiť sa ti tak veľmi nechce? Hm?

5. Nauč sa ako variť, prať a upratovať

Ak nejdeš na výšku aspoň s levelom 20 z každej vymenovanej činnosti, roky na výške ti poskytnú mnoho času a priestoru na to, aby si nazbieral dostatok skúseností na level-up. Koniec koncov, všetky tri aktivity sa ti zídu počas celého života, takže tu si určite nebudeš hovoriť „na čo mi to bude“.

6. Nauč sa žiť na rozpočte

Štúdium – obdobie, kedy peniaze nestihnú ani povedať slovo „metlobal“ predtým, než sa hrnú z peňaženky preč. Na tvojom výpise z bankového účtu budú najčastejšie figurovať slová „Platba platobnou kartou“, „Výber z bankomatu“ či „Zaslaná platba elektronicky“. Meh, slová „Prijatá platba“, už tak často, bohužiaľ, vidieť nebudeš. S týmto sa krásne naučíš stanovovať si priority. Ísť na párty či kúpiť si knihy? Výber je na tebe…

7. Choď do posilňovne v januári a už sa tam neukáž

Okej, toto pozná asi každý. V starom roku boli sviatky, ty si sa prejedal (možno nielen počas nich) a teraz sa dostavili následky. Určité partie tela sa zväčšili, ty máš výčitky a depky z toho, že tvoji kamoši už aktívne makajú na svojej postave aj keď je len druhý január. Kúp si vstup do fitka (ideálne permanentku!) a choď tam. Okrem toho, že si zacvičíš, spoznáš kopec nových ľudí, keďže fitká sú v tomto období naplnené viac, než zastávka MHD po troch vynechaných spojoch.

8. Počas týždňa choď von častejšie, ako cez víkendy

Cez týždeň sú najlepšie študentské párty, tak prečo by si ich mal práve TY vymeškať? Obvolaj svojich priateľov a stráv pár večerov vonku v meste. Užívaj si atmosféru nočného mesta, veľa sa rozprávaj, zabávaj sa a vytváraj si nové priateľstvá a zážitky, aby si mal neskôr na čo spomínať.

9. Vyskúšaj si rande naslepo

V „Tinder ére“ je to extrémne jednoduché. Vytvor si profil na niektorej zo zoznamiek, uploadni fotku a vydaj sa na lov.

10. Buď dobrovoľníkom

AIESEC ti dáva skvelú príležitosť ako vyťažiť z piatich rokov, ktoré stráviš na výške, čo najviac. Spoznáš veľa nových, energických ľudí, obklopíš sa ľuďmi, ktorí ťa vedia namotivovať a podporiť a zdokonalíš sa v mnohých oblastiach. Okrem toho, že ti network ľudí exponenciálne narastie, si vytvoríš pevné priateľské putá.